2015-08-21   Porady   komentarzy
Jak leczyć świerzb?

Dowiedz się, jak skutecznie wyleczyć chorobę, która, choć na pozór wydaje się reliktem przeszłości, wciąż atakuje nawet osoby dbające o higienę.

Często wydaje się nam, że świerzb to choroba, którą można zarazić się jedynie przebywając w brudzie. Nic bardziej mylnego. Także obecnie w dobie często nawet przesadnej dbałości o higienę, wciąż można zarazić się świerzbem, mieszkając w schludnym mieszkaniu i codziennie korzystając z prysznica. Jak to możliwe? Jak uniknąć zachorowania, a jeśli już się przytrafi, jak skutecznie wyleczyć świerzb?

 

Czym jest świerzb?

Świerzb to choroba wywoływana przez pasożyta, świerzbowca ludzkiego. Pasożyt ten zagnieżdża się w naskórku ludzkiej skóry i tworzy tam system kanalików, do których samice świerzbowca składają jaja, z których następnie wykluwają się larwy tworzące kolejne kanaliki i jamki w naskórku. Świerzbowce są tak małe, że nie dostrzeżemy ich gołym okiem. Odczuwalne za to będzie ich działanie. Świerzbowce bowiem wydalają, a ich odchody lądują na ludzkiej skórze, wywołując silną reakcję alergiczną objawiającą się swędzącą wysypką. Ten intensywny świąd niemal uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie.

 

Jak można się nim zarazić?

Świerzbem można zarazić się nie tylko poprzez przebywanie w brudzie, ale także od osoby, która miała styczność ze świerzbowcem ludzkim. Nie nastąpi to raczej przez szybkie podanie dłoni, ale poprzez dłuższy i bardziej intensywny kontakt, np. poprzez stosunek seksualny. Zarazić można się także nosząc ubranie zarażonej osoby lub korzystając z jej ręcznika.

 

Jak skutecznie wyleczyć świerzb?

Jeśli tylko zauważymy u siebie objawy choroby, natychmiast powinniśmy udać się do dermatologa, który oceni, czy na pewno mamy do czynienia ze świerzbem czy może z inną chorobą i zaleci odpowiednie leki, najczęściej takie, którymi powinno się smarować całe ciało na noc. Dodatkowo, lekarz przepisze też leki doustne, które złagodzą świąd. Ponadto, należy uprać też wszystkie ubrania, w których chodziliśmy i starać się nie zarazić innych osób, nie wchodząc z nimi w zbyt bliski lub intensywny kontakt.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik