Nie sposób wykryć ciąży kilka godzin po stosunku. Dlaczego? Ponieważ zapłodnione jajo przemieszcza się do macicy około 6 dni. Następnie zarodek zagnieżdża się w endometrium. Hormon beta-hCG, wskazujący na ciążę, pojawia się we krwi i w moczu dopiero po upływie tego czasu, a więc między 8 a 10 dniem od zapłodnienia. A więc testu ciążowego nie powinno się robić wcześniej niż 8 dni po odbyciu stosunku.
Po ilu dniach od stosunku zrobić test ciążowy?
Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i zrobić test dopiero w terminie spodziewanej miesiączki. Test wykonany wcześniej może być trudny w odczytaniu, ponieważ stężenie hormonu beta-hCG w moczu jest wtedy mniejsze. Dlatego lepiej się nie spieszyć. Ewentualnie można zrobić dwa testy: pierwszy już po 8 dniach od stosunku, a drugi w późniejszym terminie, aby potwierdzić wynik uzyskany wcześniej. Wyraźnym sygnałem wskazującym na możliwość zapłodnienia jest opóźniająca się miesiączka.
Jak działa test ciążowy?
Wynik testu ciążowego zależy od stężenia hormonu beta-hCG we krwi lub w moczu. Jest to hormon produkowany przez warstwę komórek błony płodowej zarodka. Co ważne, stężenie hormonu beta-hCG rośnie z upływem kolejnych dni, stąd zalecenie, aby poczekać z testem ciążowym. Na podstawie stężenia hormonu we krwi można ustalić przebieg ciąży, rozpoznać przewidywane wady płodu itd.
W niektórych przypadkach wynik dodatni nie musi oznaczać ciąży. Podwyższone stężenie hormonu beta-hCG może wskazywać na chorobę nerek, tarczycy bądź zbliżanie się menopauzy.
Jak wysokie powinno być stężenie hormonu beta-hCG?
Normy stężenia hormonu beta-hCG są na tyle szerokie, że trudno tu mówić o jakichś ścisłych granicach. Przyjmuje się, że 8 dni po zapłodnieniu jest ono minimalne, tak że nawet test ciążowy może nie wykazać wartości dodatniej, a największą wartość osiąga między ósmym a dwunastym tygodniem ciąży. Niskie stężenie hormonu w okresie, w którym powinno być wysokie, może wskazywać na niebezpieczeństwo poronienia lub na ciążę pozamaciczną. Wysokie stężenie w okresie, w którym powinno być jeszcze stosunkowo niskie, może być objawem nowotworu.