2019-02-11   Porady   komentarzy
Kiedy zrobić test ciążowy?

Wiele kobiet robi test ciążowy dzień albo nawet kilka godzin po stosunku, ale jest to bezcelowe, ponieważ po tak krótkim czasie nie da się wykryć ciąży. Kiedy więc należy wykonać test?

Nie sposób wykryć ciąży kilka godzin po stosunku. Dlaczego? Ponieważ zapłodnione jajo przemieszcza się do macicy około 6 dni. Następnie zarodek zagnieżdża się w endometrium. Hormon beta-hCG, wskazujący na ciążę, pojawia się we krwi i w moczu dopiero po upływie tego czasu, a więc między 8 a 10 dniem od zapłodnienia. A więc testu ciążowego nie powinno się robić wcześniej niż 8 dni po odbyciu stosunku.

 

Po ilu dniach od stosunku zrobić test ciążowy?

Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i zrobić test dopiero w terminie spodziewanej miesiączki. Test wykonany wcześniej może być trudny w odczytaniu, ponieważ stężenie hormonu beta-hCG w moczu jest wtedy mniejsze. Dlatego lepiej się nie spieszyć. Ewentualnie można zrobić dwa testy: pierwszy już po 8 dniach od stosunku, a drugi w późniejszym terminie, aby potwierdzić wynik uzyskany wcześniej. Wyraźnym sygnałem wskazującym na możliwość zapłodnienia jest opóźniająca się miesiączka.

 

Jak działa test ciążowy?

Wynik testu ciążowego zależy od stężenia hormonu beta-hCG we krwi lub w moczu. Jest to hormon produkowany przez warstwę komórek błony płodowej zarodka. Co ważne, stężenie hormonu beta-hCG rośnie z upływem kolejnych dni, stąd zalecenie, aby poczekać z testem ciążowym. Na podstawie stężenia hormonu we krwi można ustalić przebieg ciąży, rozpoznać przewidywane wady płodu itd.

W niektórych przypadkach wynik dodatni nie musi oznaczać ciąży. Podwyższone stężenie hormonu beta-hCG może wskazywać na chorobę nerek, tarczycy bądź zbliżanie się menopauzy.

 

Jak wysokie powinno być stężenie hormonu beta-hCG?

Normy stężenia hormonu beta-hCG są na tyle szerokie, że trudno tu mówić o jakichś ścisłych granicach. Przyjmuje się, że 8 dni po zapłodnieniu jest ono minimalne, tak że nawet test ciążowy może nie wykazać wartości dodatniej, a największą wartość osiąga między ósmym a dwunastym tygodniem ciąży. Niskie stężenie hormonu w okresie, w którym powinno być wysokie, może wskazywać na niebezpieczeństwo poronienia lub na ciążę pozamaciczną. Wysokie stężenie w okresie, w którym powinno być jeszcze stosunkowo niskie, może być objawem nowotworu.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik