2017-11-30   Porady   komentarzy
Materac do łóżka rehabilitacyjnego - jaki wybrać?

Osoby poważnie chore, podlegające zaawansowanemu leczeniu, często zmuszone są do przebywania w pozycji leżącej przez większość doby. Takim osobom powinno się zapewnić należyty komfort oraz bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jaki materac wybrać do łóżka rehabilitacyjnego.

Łóżko rehabilitacyjne – co to jest?

Specjalnie dla osób, które większość dnia zmuszone są spędzać czas w pozycji leżącej, zostały zaprojektowane łóżka rehabilitacyjne. Zapewniają one odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo chorej osobie. Doskonale nadają się do opieki oraz rehabilitacji w domowym zaciszu. Każde takie łóżko wyposażone jest w wysięgnik ręki, którego zadaniem jest ułatwienie choremu zmiany pozycji. Dodatkowe poręcze boczne, które można regulować, zabezpieczają chorego przed wypadnięciem z łóżka. Łoże rehabilitacyjne w większości przypadków posiada obszary sterowane elektrycznie za pomocą specjalnego pilota. Regulować można obszary głowy i tułowia, górnego i dolnego odcinka nóg oraz dolnej części kręgosłupa.

 

Zalety łóżka rehabilitacyjnego:

  • kółka, które ułatwiają transport chorej osoby do innego pomieszczenia;
  • siłowniki elektryczne, którymi steruje się za pomocą prostego pilota;
  • regulowane boczne poręcze zapobiegające przypadkowemu wypadnięciu osoby chorej z łóżka;
  • zamontowany wysięgnik ręki, który znacząco ułatwia zmianę pozycji leżącej;
  • dowolna regulacja poszczególnych obszarów łóżka;
  • wytrzymała konstrukcja;
  • zamontowany system opuszczania, zapewniający sprawny dostęp do osoby chorej oraz ułatwiający przeniesienie jej z łóżka na wózek;
  • zamontowane taśmy oraz wysięgniki pozwalają na przeprowadzenie wielu ćwiczeń rehabilitacyjnych.

 

Jaki materac wybrać do łóżka rehabilitacyjnego?

Dla celów rehabilitacji oprócz łóżka niezwykle ważny jest odpowiedni materac. Powinien być on przede wszystkim przeciwodleżynowy. Na takich materacach dokonuje się specjalnych nacięć wzdłuż i wszerz. W ten sposób powstaje „kostka”, która leżącemu zapewnia delikatną formę masażu, zapobiegając w ten sposób powstawaniu jakichkolwiek odleżyn. Drugą istotną kwestią jest to, by materac był paroprzepuszczalny. Dzięki temu nie będzie się w nim zbierała wilgoć, a co za tym idzie – nie powstanie pleśń. Osoba, która większość dnia spędza w łóżku, powinna mieć zapewniony idealny komfort.

 

Podsumowanie

Dobrej jakości łóżko rehabilitacyjne w połączeniu z idealnym materacem stanowi świetne połączenie dla pacjenta. Osoba chora powinna mieć do dyspozycji odpowiednie usprawnienia w postaci chwytów oraz taśm, które zapewnią jej odpowiedni komfort oraz ułatwią przemieszczanie się lub zmianę pozycji na łóżku. Materac powinien być tak skonstruowany, by zapobiegał powstawaniu odleżyn, które potrafią być bardzo przykre w skutkach. Ważne jest również to, aby łóżko było wyposażone w odpowiednie elementy bezpieczeństwa, takie jak na przykład regulowane barierki. Jeżeli szukasz dobrego łóżka rehabilitacyjnego, wejdź tutaj.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik