2016-01-08   Porady   komentarzy
Niepokalanek pospolity - zioło kobiet

Ziołolecznictwo i medycyna naturalna przeżywa prawdziwie duży renesans. Kobiety uzupełniają profilaktykę o swoje zdrowie naturalnymi środkami jakimi są zioła. Jedną z takich roślin jest mało znany, lecz niezwykle dobroczynny niepokalanek pospolity, od wieków nazywany ziołem kobiet.

Stosowanie niepokalanka pospolitego sięga czasów starożytnej Grecji, kiedy ojciec medycyny - Hipokrates zalecał go na wiele dolegliwości. Kobiety stosowały go w celu łagodzenia objawów zespołu przedmiesiączkowego a także w celu leczenia zaburzeń hormonalnych.

Niepokalanek pospolity dziko rośnie w rejonach basenu Morza Śródziemnego - północnej Afryki, wschodniej i południowej Europy oraz środkowej Azji. W Polsce uprawiany jako zioło oraz kulisty krzew ozdobny w przydomowych ogródkach. Najlepiej rośnie na stanowiskach wilgotnych, słonecznych, osłoniętych od wiatru, na przepuszczalnych glebach gliniasto-piaszczystych. Krzewy niepokalanka sięgają od 2 do 5 metrów wysokości. Jego kwiaty są bardzo drobne i przybierają kolor lawendowy lub jasno niebieski. Owoce niepokalanka są malutkie (ok. 5mm) i twarde a kształtem przypominają ziarenka czarnego pieprzu. To właśnie one stanowią surowiec zielarski. Produkty na bazie niepokalanka pospolitego można nabyć w sklepie internetowym http://www.kuzniazdrowia.pl/. W swoim składzie zawierają:

  • glikozydy irydoidowe - naturalne, związki pochodzenia roślinnego, mające działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne;
  • diterpeny - biologiczne substancje przeciwbakteryjne;
  • garbniki - związki wykazujące właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwalergiczne a także pobudzające układ odpornościowy;
  • flawonoidy - substancje o działaniu antyoksydacyjnym, wspomagają wchłanianie witaminy C w organizmie;
  • olejki eteryczne.

Niepokalanek pospolity należy do roślin dopaminergicznych i estrogenicznych, na jego działanie silnie oddziałuje przysadka mózgowa - gruczoł wewnątrzwydzielniczy odpowiedzialny między innymi za wydzielanie żeńskich hormonów płciowych. Dlatego też wskazaniem do jego stosowania jest łagodzenie objawów syndromu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), łagodzenie symptomów okresu przekwitania - menopauzy. Ponadto niepokalanek reguluje cykl miesiączkowy a także pomaga w leczeniu trądziku młodzieńczego.

Niepokalanek pospolity jest rośliną należącą do ziół bezpiecznych, jednak nie powinno się go stosować dłużej niż przez jeden rok. Nie jest zalecany do jednoczesnego stosowania z lekami na niepłodność. Owoce niepokalanka pospolitego spożywane mogą być zarówno w formie sproszkowanej (250-500 mg 1-2 razy dziennie) jak i formie naparu (1 łyżka na szklankę wody).

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik