2017-09-26   Porady   komentarzy
Soczewki dobowe, tygodniowe, miesięczne czy kwartalne – które wybrać?

Soczewki kontaktowe to aparat korekcyjny, który ma datę ważności. Użytkuje się go przez dobę, tydzień, miesiąc lub kwartał – w przypadku kontaktów miękkich, albo nawet przez kilka lat – w przypadku kontaktów twardych. Poznajmy wszystkie rodzaje kontaktów i wybierzmy odpowiednie.

Soczewki twarde a soczewki miękkie

Soczewki kontaktowe klasyfikuje się na soczewki twarde oraz miękkie (sprawdź soczewki kontaktowe w Soczewki24.pl). Soczewki kontaktowe twarde to kontakty pionierskie, bo powstały jako pierwsze. Jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się je z twardszego materiału. Początkowe wersje nie przepuszczały tlenu, te współczesne jednak już go przepuszczają. Przylegają małą powierzchnią do oczu i wykonuje się je na zamówienie. Sprawdzają się przy większych i poważniejszych wadach wzroku. Czas ich użytkowania sięga nawet kilku lat. Soczewki kontaktowe miękkie to kontakty najbardziej popularne, choć powstały jako drugie. Jako że są wykonane z bardziej miękkiego materiału, perfekcyjnie przepuszczają powietrze. Przylegają dużą powierzchnią do oczu i nie wykonuje się ich na zamówienie. Sprawdzają się przy mniejszych i bardziej tradycyjnych wadach wzroku. W zależności od rodzaju, można ich używać dobę, tydzień, miesiąc lub kwartał.

 

Soczewki kontaktowe dobowe

Soczewek kontaktowych dobowych używa się tylko raz. Zakłada się je na jeden dzień i już na noc  zdejmuje oraz wyrzuca. To typ kontaktów miękkich o najmniejszej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne.

 

Soczewki kontaktowe tygodniowe

Soczewek kontaktowych tygodniowych używa się tydzień lub dwa. Zakłada się je na dzień, a na noc zdejmuje. Przechowuje się je w specjalnym płynie. To typ kontaktów miękkich o średniej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne.

 

Soczewki kontaktowe miesięczne

Soczewek kontaktowych miesięcznych używa się rzecz jasna przez miesiąc. Nosi się je tylko za dnia, a nocą przechowuje w specjalnym płynie. To typ kontaktów miękkich o średniej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne.

 

Soczewki kontaktowe kwartalne

Soczewek kontaktowych kwartalnych używa się przez trzy miesiące. Tak jak wszystkie kontakty, zakłada się je na dzień, a zdejmuje na noc, aczkolwiek niektóre soczewki kwartalne można nosić nieprzerwanie przez siedem dni i nocy. To typ kontaktów miękkich o największej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne.

 

Płyny do soczewek

W przypadku soczewek twardych, a także soczewek miękkich, nie licząc jednorazowych, czyli dobowych, trzeba się liczyć z zakupem specjalnego płynu. Noszone w dzień soczewki kontaktowe nocą przechowuje się w specjalnym płynie. Płyny do kontaktów zawierają naturalny składnik nawilżający, przeważnie hialuronian sodu, który nie tylko nawilża, ale również oczyszcza, odżywia i, co najważniejsze, dezynfekuje z drobnoustrojów szkodliwych dla oczu.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik