2019-02-15   Dziecko   komentarzy
Wady postawy u dzieci i młodzieży

Na pojawienie się wady postawy u dziecka mogą mieć wpływ różne czynniki, zarówno genetyczne i hormonalne, jak i te związane ze stylem życia. Decydujący jest tutaj okres szkolny, kiedy na skutek braku ruchu, gorszego odżywiania, a także szybkiego rozwoju wady postawy się utrwalają.

 

Rodzice zwykli traktować wady postawy u swoich dzieci jako problem natury estetycznej. Ale skrzywienia kręgosłupa czy nieprawidłowości w ukształtowaniu innych części ciała to także spadek sprawności ruchowej, dyskomfort psychiczny dziecka oraz wielkie obciążenie dla zdrowia. Niekorygowane mogą być przyczyną przyszłych dolegliwości i chorób w obrębie narządu ruchu, układów krążenia, oddechowego oraz nerwowego. Wady postawy wymagają, po pierwsze, konsultacji lekarskiej, a w następnej kolejności podjęcia właściwej rehabilitacji. To ciągle jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży. W Polsce, w zależności od regionu, dotyczą one od 30% - 69% osób w wieku szkolnym oraz przedszkolnym.

 

Skolioza

Skolioza ma charakter trójwymiarowy. Objawia się wygięciem bocznym kręgosłupa (patrząc na plecy dziecka, nie widzimy linii prostej kręgosłupa), nieprawidłowościami w ukształtowaniu kifozy piersiowej oraz lordozy lędźwiowej, a także przemieszczaniem się kręgów. Najczęściej pojawia się skrzywienie boczne kręgosłupa. Da się wtedy zaobserwować asymetrię w położeniu łopatek. Skolioza stwarza konieczność rehabilitacji oraz leczenia ortopedycznego. Może być zarówno wynikiem wad wrodzonych, braku ruchu, jak i przeciążenia kręgosłupa, na przykład w wyniku noszenia zbyt ciężkich plecaków.

 

Okrągłe plecy

Okrągłe plecy, czyli hiperkifoza piersiowa, to nic innego jak nadmierne wygięcie się kręgosłupa w tył, na wysokości odcinka piersiowego. Plecy mogą ponadto zaokrąglić się na całej długości kręgosłupa, mówimy wówczas o kifozie totalnej. Przyczyną hiperkifozy piersiowej mogą być choroby, na przykład krzywica, gruźlica kręgosłupa czy choroba Scheuremanna. Poza tym może ją powodować utrzymywanie nieprawidłowej postawy podczas siedzenia przy biurku (kiedy dochodzi do dystonii mięśniowej) oraz pojawienie się czynnika psychicznego. W ostatnim przypadku mamy do czynienia z „kifozą wstydliwych” – zaokrąglanie pleców to częsty odruch osób przewyższających wzrostem rówieśników, a także dziewcząt w okresie rozwoju piersi.

Efektem jest osłabienie i nadmierne napięcie mięśni, zapadnięcie się górnej części klatki piersiowej, wysunięcie się głowy i barków do przodu, kłopoty z oddychaniem czy bóle głowy.

 

Plecy wklęsłe

Do wady tej prowadzi pogłębianie się lordozy lędźwiowej. W wyniku tego procesu obserwujemy, jak brzuch dziecka wypina się do przodu, przy jednoczesnym znacznym uwypukleniu pośladków. Przyczyny takiego ukształtowania sylwetki mogą być wrodzone lub nabyte. Dziecko odczuwa bóle krzyża, pojawiają się problemy z krążeniem w obrębie jamy brzusznej (występują zaburzenia cyklu menstruacyjnego), a także dolegliwości trawienne. Hiperlordoza lędźwiowa może powodować pogłębianie się kifozy piersiowej, prowadząc do przeistoczenia się wady w plecy okrągło-wklęsłe.

Powyższe wady postawy są najczęściej występującymi u dzieci i młodzieży. Poza tym do wymienionych nieprawidłowości w budowie narządu ruchu należy dodać jeszcze tzw. plecy płaskie. Jest to wada polegająca na spłaszczeniu się naturalnych krzywizn kręgosłupa, może do niej dojść na przykład w wyniku prowadzenia siedzącego trybu życia.

W piśmiennictwie naukowym wyróżnia się także wady kończyn dolnych, a więc koślawość kolan, kolana szpotawe (przy złączonych stopach i wyprostowanych nogach występuje kilkucentymetrowy odstęp między kolanami), a także wady stóp. Najczęściej stwierdzaną wadą stóp u dzieci i młodzieży jest płaskostopie i stopy płasko-koślawe.

Wady w budowie klatki piersiowej również bywają zaliczane do wad postawy. W omawianej grupie występują przeważnie: klatka piersiowa lejkowata, gdzie mostek i część połączonych z nim żeber zapada się ku tyłowi; oraz klatka piersiowa kurza, gdzie mostek z częścią żeber znacznie uwypukla się do przodu. 

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik