2019-09-26   Porady   komentarzy
Zadławienie u roczniaka – jak reagować?

Wiele rocznych dzieci nieźle radzi sobie z jedzeniem, jednak nawet całkiem dobrze opanowany odruch odkrztuszania w pewnych sytuacjach nie wystarczy. Jak zachować się, gdy będziemy świadkami zadławienie u rocznego dziecka?

Niemowlęta i małe dzieci mogą zakrztusić się i zadławić nie tylko pokarmem, ale też małymi przedmiotami wziętymi do buzi, np. elementami zabawek. Jeśli na naszych oczach doszło do zadławienia się dziecka, nie próbujmy wkładać mu palców do jamy ustnej w celu wyciągnięcia ciała obcego, gdyż możemy w ten sposób wepchnąć je jeszcze głębiej.

 

Jak rozpoznać zadławienie?

Z wieloma tego typu sytuacjami, wprawione w samodzielnym jedzeniu dzieci radzą sobie całkiem dobrze. Odruch odkrztuszania opanowuje dosyć prędko większość maluchów, które uczą się jeść. Dlatego jeśli jakiś pokarm lub przedmiot dostaną się do dróg oddechowych dziecka, musimy zaobserwować, czy jest ono w stanie go wykrztusić. Jeśli jednak kaszel jest nieefektywny i głuchy, a dziecko zaczyna sinieć i nie może zaczerpnąć powietrza, należy natychmiast rozpocząć akcję ratunkową.

 

5 klepnięć, 5 uciśnięć

W przypadku zadławienia się niemowlęcia, dziecko układamy brzuchem na swoim przedramieniu lub kolanie, podtrzymując jednocześnie szyję i brodę dziecka dłonią. Nadgarstkiem drugiej dłoni wykonujemy 5 szybkich klepnięć między łopatkami dziecka. Być może już w trakcie tej czynności ciało obce ustąpi z dróg oddechowych. Jeśli nie, odwracamy niemowlę na plecy i nadal podtrzymując głowę wykonujemy 5 uciśnięć klatki piersiowej – dwoma palcami, na środku mostka, tuż pod poziomem sutków. Uciśnięcia i klepnięcia wykonujemy naprzemiennie aż do momentu udrożnienia dróg oddechowych. Jeśli w trakcie tych czynności dziecko zacznie tracić przytomność, rozpoczynamy reanimację i wzywamy pogotowie ratunkowe. Przed każdym wdechem ratującym należy sprawdzać czy przedmiot nie znalazł się w jamie ustnej lub nie przesunął się na tyle blisko, że jesteśmy w stanie usunąć go palcami.

Aby jedna osoba mogą nieprzerwanie prowadzić udrożnianie dróg oddechowych, a w razie potrzeby również reanimację, obok powinien znaleźć się ktoś, kto wezwie pomoc.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik