Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze?

Nasze życie coraz bardziej zdominowane jest przez urządzenia elektroniczne z ekranami, takie jak komputery, smartfony czy tablety. Nie dość, że kilkanaście razy dziennie zerkamy na wyświetlacz smartfona, to jeszcze spędzamy wiele godzin przed komputerem. Jak dbać o wzrok?

Co niszczy nasze oczy, kiedy pracujemy przy komputerze?

Co sprawia, że Twoje oczy po dłuższej pracy przy monitorze są zmęczone? Głównym winowajcą jest promieniowanie emitowane przez monitor. Mimo że wraz z postępem technologii monitory stają się coraz mniej szkodliwe dla wzroku, nie da się wyeliminować całości wytwarzanego przez nie promieniowania, a to ono szczególnie przyczynia się do podrażnienia gałki ocznej.

Kolejną przyczyną bardziej zmęczonych oczu w czasie pracy przy komputerze jest fakt, że kiedy spoglądasz na monitor, to rzadziej mrugasz, co powoduje nadmierne wysychanie oczu. Bardzo często zapominamy też o robieniu przerw oraz ćwiczeniu narządu wzroku, co często prowadzi do skurczu akomodacyjnego (źródło eyelove.pl).

 

Co możesz zrobić, aby jak najbardziej zminimalizować dolegliwości?

  1. Według zaleceń co każdą godzinę pracy powinno robić się 5-minutową przerwę i spędzać ją z dala od komputera. Powinieneś moment przerwy wykorzystać też na ćwiczenie wzroku i patrzenie w dal. Kiedy pracujesz przy komputerze, musisz zadbać o to, aby oświetlenie w pomieszczeniu oraz ustawienie monitora były odpowiednie. Pomyśl też o nawilżeniu powietrza, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
  2. Pomyśl o tym, gdzie stoi monitor komputera. Nie powinien znajdować się on naprzeciw okna, gdyż odblaski mogą być przyczyną mrużenia oczu i szybszego ich zmęczenia.
  3. Pamiętaj o ergonomii pracy. Monitor powinien mieścić się około pół metra od Twoich oczu, a jego górna krawędź nieco poniżej poziomu wzroku.
  4. Nie tylko powietrze w pomieszczeniu powinno być nawilżone. Podczas pracy przy komputerze pij dużo płynów, nawilżając tkanki, w tym oczy, od wewnątrz.
  5. Zmniejsz jasność ekranu i zwiększ kontrast między czernią a bielą, w ten sposób nie będziesz musiał wytężać wzroku podczas spoglądania w monitor.
  6. Należy czyścić często monitor, cząsteczki kurzu unoszące się nad komputerem mogą podrażniać oczy.
  7. Im wyższa rozdzielczość monitora, tym lepiej, dlatego właśnie starsze monitory meczą wzrok w o wiele większym stopniu niż nowe. Oczy w tym przypadku muszą stale dostosowywać się do pojawiających się obrazów.
  8. W razie pieczenia oczu skorzystaj z kropli nawilżających.

Oczy to bardzo delikatny narząd, dlatego dbanie o ich dobry stan jest niezwykle istotne, tym bardziej że mają nam posłużyć całe życie.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik