Jak dbać o wzrok – praca przy komputerze

Wielu z nas spędza godziny wpatrując się w ekrany swoich telefonów lub komputerów. Garbimy nasze ramiona i patrzymy w dół, co prowadzi do napięcia i dyskomfortu. Ekrany prowadzą również do szerszych problemów. Oto kilka wskazówek, jak chronić swoje oczy podczas wpatrywania się w telefon i komputer. Zmień aranżację biurka, kup okulary komputerowe na receptę lub użyj lekko przyciemnianych soczewek. Oprócz zmiany aranżacji biurka, używaj urządzeń chroniących oczy, takich jak soczewki z lekkim przyciemnieniem, ekrany antyodblaskowe lub powłoki antyrefleksyjne.

Zmień aranżację biurka

Zmień aranżację biurka, aby chronić oczy przed ekranami telefonów komórkowych i komputerów. Monitory komputerowe powinny być ustawione w odległości około 20 do 28 cali od oczu. Taka odległość pozwala na wygodną pracę bez nadwyrężania oczu i szyi. Dodanie stojaka na materiały drukowane również pomoże uniknąć patrzenia w górę na ekran. Zmieniając aranżację biurka, aby chronić oczy przed ekranami komputerów i telefonów komórkowych, możesz uniknąć zmęczenia oczu i poprawić swoje środowisko pracy.

Dodanie regulowanego źródła światła do obszaru roboczego może pomóc zmniejszyć odblaski i zmęczenie oczu. Dobre źródło światła będzie wtapiać się w otoczenie. Postaraj się również ograniczyć swoje dekoracje. Kuszące jest używanie przedmiotów dekoracyjnych, takich jak rośliny i kwiaty, ale te rozpraszające przedmioty mogą faktycznie uszkodzić twoje oczy. Ogranicz swoje dekoracje do minimum, jeśli cierpisz na suchość oczu. Jeśli nie chcesz inwestować w nową oprawę oświetleniową, użyj naturalnego oświetlenia.

Mając odpowiednie oświetlenie wokół komputera może również pomóc chronić oczy przed zespołem widzenia komputerowego. Właściwe oświetlenie może zmniejszyć odblaski i poprawić postawę pleców i szyi. Dodatkowo, można zmienić aranżację biurka, aby umieścić ekran komputera na bardziej komfortowej wysokości. Jeśli nie masz możliwości zmiany ustawienia biurka, rozważ zakup lampy z ruchomym kloszem. Zmień aranżację biurka, aby chronić oczy przed ekranami telefonów i komputerów

Okulary komputerowe na receptę

Okulary komputerowe na receptę dostępne na rynku zostały zaprojektowane tak, aby chronić oczy przed odblaskami i wysokoenergetycznym światłem niebieskim, które jest emitowane z ekranów cyfrowych. Są one dostępne w kilku stylach i poziomach ochrony. Dla użytkowników komputerów, okulary komputerowe na receptę są doskonałym wyborem. Okulary komputerowe bez recepty są również dostępne dla tych, którzy chcą chronić swoje oczy bez recepty. Poniższy przewodnik zakupu pomoże Ci znaleźć idealne okulary dla Twojego cyfrowego stylu życia.

Dokładne badanie oczu określi, czy masz jakiekolwiek problemy z widzeniem i w razie potrzeby zaktualizuje Twoją receptę. Odległość między oczami a ekranem komputera musi zostać zmierzona, aby okulista mógł przepisać odpowiednią moc soczewki dla Twoich potrzeb. Podczas badania wzroku pamiętaj, aby wspomnieć o czasie trwania i miejscu, w którym spędzasz czas przy komputerze. Lekarz może zapytać o Twoje zdolności wzrokowe, osobiste preferencje i wszelkie inne informacje, które możesz dostarczyć.

Jeśli często pracujesz przy komputerze lub urządzeniu mobilnym, powinieneś rozważyć uzyskanie okularów komputerowych na receptę. Okulary te mogą zmniejszyć odblaski i zmęczenie oczu spowodowane przez ekrany cyfrowe, a także chronić Twoje oczy przed wieloma innymi warunkami. Pozwalają one również zmaksymalizować kontrast w wizji poprzez umieszczenie optymalnej mocy soczewki we właściwym miejscu. Okulary te są idealne zarówno dla młodych, jak i starszych użytkowników komputerów. Okulary komputerowe na receptę zabezpieczą Twoje oczy przed niebieskim światłem pochodzącym z tych urządzeń.

Przeciwodblaskowe ekrany

Jedną z największych przyczyn zmęczenia oczu jest zbyt dużo czasu spędzonego przed ekranem komputera. Wiele osób pracuje obecnie w domu i bierze udział w zajęciach przy komputerze, co powoduje wydłużenie czasu spędzanego przed ekranem. Aby chronić oczy przed przemęczeniem, zastosuj się do poniższych wskazówek. Rób regularne przerwy. Co 20 minut patrz na odległość 20 stóp od ekranu i poruszaj się przez około dziesięć do piętnastu minut. Możesz również kupić ekrany antyodblaskowe dla swoich urządzeń elektronicznych.

Innym sposobem na zmniejszenie obciążenia oczu przez ekrany komputerowe jest noszenie okularów, które blokują niebieskie światło. Te okulary mogą zmniejszyć ilość niebieskiego światła, które daje twój ekran, podczas gdy nadal pozwalają ci widzieć wyraźnie. Nie są one idealne, ale pomogą Ci uzyskać dobry sen. Inną opcją jest filtr ekranowy, który można przykleić do monitora komputerowego za pomocą pasków samoprzylepnych 3M. Obie te opcje blokują 96% niebieskiego światła i promieni UV.

Innym sposobem na ochronę oczu przed ekranami komórkowymi i komputerowymi jest upewnienie się, że twoje okulary są antyrefleksyjne. Antyrefleksyjne okulary przeciwsłoneczne to świetny sposób, aby utrzymać odblaski z dala od oczu. Aby zapobiec odbijaniu się blasku z powrotem na ekran, wybierz matowy ekran. Częstotliwość odświeżania typowego ekranu wynosi około 75 Hz, więc staraj się wybrać ekran z częstotliwością odświeżania, która spełnia ten standard. Ekrany o wyższej rozdzielczości mają wyższe rozdzielczości, a zatem wydają się bardziej realistyczne.

Lekko przyciemnione soczewki

Najlepszym sposobem ochrony oczu przed szkodliwym niebieskim światłem z ekranów komputerowych i komórkowych jest noszenie okularów z lekko przyciemnionymi soczewkami. Lekko zabarwione soczewki filtrują znaczne ilości niebieskiego światła, ale zniekształcają kolory. Chociaż pomagają one chronić oczy, nie są modną ani profesjonalną opcją. Dla tych, którzy muszą spędzać dużo czasu przy komputerze, rozważ zakup okularów z technologią blokującą światło niebieskie.

Soczewki antyodblaskowe blokują odblaski i zmniejszają zmęczenie oczu. Lekko przyciemnione soczewki pomagają zapobiegać zmęczeniu oczu i dyskomfortowi związanemu z odblaskami. Niektóre z tych soczewek blokują nawet niebieskie światło z ekranów komputerowych. Dodatkowo, większość wysokiej jakości okularów ochronnych do komputerów i ekranów komórkowych posiada pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Ponadto należy przestrzegać zasady 20/20/20 dotyczącej ochrony oczu. Powinieneś patrzeć na ekrany z odległości 20 stóp przez co najmniej 20 sekund co dwie godziny. Kiedy już osiągniesz ten poziom, przełącz się na bardziej wolne od konserwantów sztuczne łzy.

Okulary z niebieskim światłem są również dostępne dla tych, którzy martwią się o cyfrowe obciążenie oczu. Są one zaprojektowane specjalnie w celu zablokowania niebieskiego światła i ochrony oczu w nocy. Niebieskie światło z ekranów komórkowych i komputerowych zakłóca cykl sen-budzenie i może powodować zmęczenie oczu. Rozwiązaniem jest noszenie okularów z technologią blokującą niebieskie światło. Blokują one prawie 100% niebieskiego światła i zapobiegają podrażnieniu oczu.

Soczewki fotochromowe

Używanie soczewek fotochromowych w celu ochrony oczu przed niebieskim światłem, które jest emitowane przez ekrany komputerów i telefonów komórkowych, może zmniejszyć stres, którego doświadczasz przez te urządzenia. Chociaż światło emitowane przez te urządzenia nie jest zagrożeniem dla zdrowia, narażenie na jego zbyt dużą ilość może prowadzić do przemęczenia oczu, bólów głowy i innych problemów. Soczewki fotochromowe mogą chronić Twoje oczy w każdych warunkach oświetleniowych, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy na zewnątrz.

Dostępnych jest wiele różnych typów soczewek fotochromowych i możesz wybrać taki, który pasuje do Twojego stylu i stylu życia. Wiele z tych soczewek posiada powłoki antyrefleksyjne, które redukują odbicia w jasnym świetle. Soczewki Transitions XTRActive są przeznaczone do użytku zewnętrznego i nie oczyszczają tak bardzo jak zwykłe soczewki fotochromowe. Mogą być jednak dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony podczas jazdy przez dłuższy czas.

Soczewki fotochromowe wykonane są ze specjalnych cząsteczek i barwników, które zmieniają kolor pod wpływem światła o wysokiej energii. Żółty filtr, który posiadają soczewki fotochromowe jest niewyczuwalny gołym okiem, więc mogą one skutecznie osłonić Twoje oczy przed obydwoma rodzajami światła. Ten rodzaj soczewek może być również stosowany do ochrony oczu przed szkodliwymi odblaskami z ekranów komputerów i telefonów komórkowych. Możesz dostać soczewki wykonane z różnych materiałów i w różnych odcieniach, ale najbardziej popularne w USA są soczewki Transitions

Mruganie zapobiega podrażnieniom oczu

Ogólnie rzecz biorąc, mrugamy około 15-20 razy na minutę, co pomaga równomiernie rozprowadzić łzy po oczach i zmniejsza zmęczenie oczu. Jednak osoby, które spędzają większość dnia przed ekranem komputera lub telefonu komórkowego, rzadko mrugają. Prowadzi to do suchości i podrażnienia oczu, a także do pogorszenia widzenia. Częste mruganie pomaga również zapobiegać suchości oka. Częste mruganie utrzymuje również wilgotność przedniej powierzchni oka.

Cyfrowe ekrany zwykle wymagają od nas większego skupienia na ekranie niż gdybyśmy po prostu czytali książkę. Dodatkowo, ekrany cyfrowe są narażone na odblaski i słaby kontrast. Pozycja, w której siedzisz, również może przyczynić się do problemu, ponieważ możesz siedzieć zbyt daleko od ekranu lub pod niewygodnym kątem. W rezultacie ważne jest, aby podjąć kroki w celu zminimalizowania ryzyka rozwoju napięcia oczu i innych warunków, które mogą wystąpić z powodu długotrwałego korzystania z tych urządzeń.

Badania pokazują, że długotrwałe korzystanie z komputera może pogorszyć objawy suchego oka. Intensywna koncentracja wymagana do pracy na komputerze powoduje napięcie oczu i suchość. Według University of Iowa Hospitals and Clinics, użytkownicy komputerów mniej mrugają, co powoduje szybsze odparowywanie łez. Mruganie pomaga rozprowadzić substancje nawilżające po oku, a także zapobiega suchości oczu. Jeśli musisz spędzać godziny przed ekranem komputera, rozważ użycie okularów z niebieskim światłem, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu widzenia komputerowego.