Wartościowa Witamina D

Więc czym jest witamina D3 i jak uzyskać jej wystarczającą ilość? Po pierwsze, spójrzmy na źródła witaminy D. Kilka ryb, szczególnie tłuste rodzaje, są w nią bogate. Żółtka jaj i oleje z rybiej wątroby są również małymi źródłami. Niektóre rodzaje grzybów naturalnie zawierają witaminę D3, ale ich dostępne w handlu formy są wzmocnione dodatkowymi ilościami witaminy z powodu celowej ekspozycji na światło ultrafioletowe. Wiele produktów spożywczych jest fortyfikowanych witaminą D, too.

Cholecalciferol

Cholecalciferol w witaminie D3, zwany również cholekalcyferolem, jest niezbędnym rozpuszczalnym w tłuszczach składnikiem odżywczym, który pomaga organizmowi wchłaniać wapń. Ma wiele zastosowań, w tym suplementację diety, leczenie niedoboru witaminy D i zapobieganie różnym warunkom zdrowotnym związanym z niskim poziomem witaminy D. Poniżej wymieniono niektóre z warunków, dla których cholekalcyferol może nie być odpowiedni:

Cholecalciferol znajduje się w żywności i napojach bogatych w wapń. Podjęte w nadmiernych ilościach, cholekalcyferol może powodować działania niepożądane, w tym zwiększoną resorpcję kości, nudności i krwawienie z przewodu pokarmowego. W niektórych przypadkach może prowadzić do rozwoju choroby kości. W takich przypadkach może być potrzebny lekarz w celu zastosowania odpowiedniej dawki. Dawka cholekalcyferolu powinna być uzależniona od masy ciała i wieku.

Cholecalciferol jest syntetyzowany w skórze pod wpływem promieniowania UVB. Intensywność UVB zmienia się w zależności od szerokości geograficznej i pory roku. Cholekalcyferol jest następnie przetwarzany w wątrobie w procesie chemicznym zwanym hydroksylacją. W procesie tym bierze udział enzym 25-hydroksylaza. Produktem hydroksylacji jest kalcytriol (1225-hydroksycholekalcyferol).

Skład chemiczny witaminy D może się różnić w zależności od tego, ile światła słonecznego dana osoba otrzymuje każdego dnia. Osoby z ograniczoną ekspozycją na słońce powinny rozważyć uzupełnienie o 400 IU witaminy D3 w codziennym pożywieniu. Oprócz znaczenia ekspozycji na światło słoneczne, osoby starsze i niemowlęta powinny przyjmować suplementy witaminy D. Dzienne spożycie witaminy D3 może być wystarczające, aby zapobiec wystąpieniu niektórych chorób, w tym krzywicy.

Cholecalciferol jest dostępny w wielu różnych formach. Może być przyjmowany w postaci tabletek, żelu do żucia lub kapsułek. Jest on dostępny bez recepty. Najlepiej jest dokładnie przestrzegać wskazówek i przyjmować go co najmniej dwa razy dziennie. Twój lekarz może doradzić Ci, jaka dawka jest dla Ciebie odpowiednia. Może być również konieczne przyjmowanie dodatkowych witamin lub innych leków w połączeniu z cholekalcyferolem.

Witamina D3

Jeśli chodzi o przyjmowanie witaminy D, możesz zastanawiać się, jaki jest najlepszy sposób, aby uzyskać wystarczającą ilość składnika odżywczego. Istnieje kilka metod, takich jak suplementy doustne, które mogą pomóc Ci uzyskać wymaganą ilość witaminy D, ale nie wszystkie z nich są bezpieczne. W zależności od indywidualnych potrzeb, możesz przyjmować suplement witaminy D3 o niskiej dawce lub możesz przyjmować suplement witaminy D3 o wysokiej dawce. Dawka witaminy D zależy od Twoich potrzeb, ale może wynosić od 400 do 50 000 jednostek międzynarodowych (IU) dziennie. Należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji witaminą D3, ponieważ przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy D może mieć niebezpieczne skutki uboczne.

Choć światło słoneczne jest bezpiecznym sposobem na zwiększenie poziomu witaminy D3, nie jest to najskuteczniejsza metoda. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może powodować raka, i nie można wiedzieć, ile ekspozycji powinieneś dostać każdego dnia. Jednak niektórzy eksperci zalecają 10 do 15 minut ekspozycji na słońce kilka razy w tygodniu. Witamina D3 można znaleźć w żywności i suplementach. Najlepiej jest uzyskać naturalne źródło witaminy D.

Istnieje kilka źródeł żywnościowych witaminy D3, chociaż najlepsze są tłuste oleje z wątroby ryb. Ponadto, niewielkie ilości można znaleźć w żółtkach jaj, serze i wątrobie wołowej. Chociaż niektóre grzyby są bogate w witaminę D3, komercyjnie sprzedawane odmiany zawierają wyższe ilości ze względu na celową ekspozycję na światło ultrafioletowe. Na szczęście wiele innych pokarmów jest wzbogaconych w witaminę D. Witamina D jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Więc, jakie są korzyści z witaminy D?

Skutki uboczne

Chociaż istnieje niewiele udokumentowanych skutków ubocznych terapii witaminą D3, istnieją pewne przypadki, w których ta witamina może nie być odpowiednia dla pacjenta. Osoby z chorobami nerek oraz osoby na terapii skojarzonej są szczególnie narażone na odkładanie się wapnia w tkankach miękkich. Osoby z osłabioną czynnością nerek powinny w tych przypadkach unikać witaminy D3. Osoby z osłabionymi nerkami powinny rozważyć zastosowanie innej formy witaminy D. W tym artykule omówimy niektóre z możliwych skutków ubocznych terapii witaminą D3.

Na ogół osoby w wieku powyżej 65 lat są ogólnie bezpieczne od skutków ubocznych witaminy. Formuła i ilość suplementów witaminy D3 stosowanych u osób starszych są bezpieczne. Możesz wziąć suplementy witaminy d3 OTC i nie mieć obaw o skutki uboczne. Pomimo tych obaw, witamina jest ogólnie bezpiecznym i skutecznym suplementem. Jeśli obawiasz się skutków ubocznych, powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem. Informacje o działaniach niepożądanych witaminy D3 można również znaleźć w raportach dotyczących bezpieczeństwa leków.

Innym działaniem niepożądanym witaminy D3 jest krzywica, choroba miękkich kości. Chociaż jest to rzadkie w Stanach Zjednoczonych, może wystąpić u pacjentów żyjących w pochmurnym klimacie lub stosujących ograniczone diety. Chociaż witamina D jest ważna dla zdrowia kości i mięśni, jej brak może prowadzić do depresji, niepokoju, bólu mięśni i zmęczenia. Te działania niepożądane są zwykle związane z innymi warunkami lub objawami niedoboru witaminy D.

Chociaż witamina D3 ma kilka korzyści, ważne jest, aby znać potencjalne skutki uboczne tego suplementu witaminowego, zanim zaczniesz go przyjmować. Niedobór witaminy D może powodować różne warunki zdrowotne, więc najlepiej jest sprawdzić z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku. Możesz chcieć omówić swoje ryzyko i korzyści z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia przed rozpoczęciem jakichkolwiek nowych terapii witaminą D. Tak więc, poświęć trochę czasu na edukację na temat skutków ubocznych witaminy D3, aby upewnić się, że otrzymujesz jak najwięcej ze swoich suplementów witaminowych.

Źródła

Możesz uzyskać witaminę D3 z różnych źródeł, w tym ze słońca. Jednak ograniczone badania sugerują, że nie ma istotnych różnic w biodostępności witaminy D pomiędzy różnymi źródłami żywności. Istnieją trzy główne źródła żywnościowe witaminy D. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z każdego źródła witaminy D. Te źródła to:

Pokarmy o wysokiej zawartości witaminy D3 obejmują wątrobę i mięso tłustych ryb oraz wzbogacone mleko i oleje z wątroby ryb. Żółtka jaj, ser i wątroba wołowa są innymi dobrymi źródłami witaminy D, ale niewielkie ilości znajdują się również w innych źródłach, takich jak wzbogacone mleko sojowe. Olej z wątroby ryb jest kolejnym źródłem witaminy D, natomiast wzbogacone mleko sojowe zawiera aż 2,9 miligramów (IU) witaminy D.

Możesz również przyjmować suplement diety zawierający witaminę D3. W przeciwieństwie do wapnia, witaminę D3 można znaleźć naturalnie w roślinach i produktach zwierzęcych. Podczas gdy wełna owcza jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy D, często jest to trochę trudne do znalezienia w suplemencie. Na szczęście istnieje wiele źródeł witaminy D3, w tym olej z wątroby ryb i żółtko jaj. Ale oprócz nich można znaleźć niewielkie ilości witaminy D3 w żółtkach jaj i serze.

Światło słoneczne jest najbardziej efektywnym źródłem witaminy D3 dla ludzkiego organizmu. Światło słoneczne aktywuje komórki receptorów witaminy d, które produkują cholekalcyferol i witaminę D3, gdy są wystawione na działanie promieni UVB. Należy jednak pamiętać, że najbardziej efektywnym sposobem pozyskiwania witaminy D3 ze słońca jest światło słoneczne w godzinach południowych. Zaleca się ograniczenie czasu na zewnątrz od 10 rano do 2 po południu, ponieważ promienie UVA są szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Czy wpływa na reaktywność u pacjentów z MS?

Badacze odkryli, że witamina D ma potencjał do modulowania układu odpornościowego. Badali zależności między poziomami witaminy D a parametrami immunologicznymi, takimi jak proliferacja komórek T rozpoznających peptydy mieliny. Niski poziom 25(OH)D w osoczu był związany ze zwiększoną proliferacją komórek T przeciwko peptydom mieliny u pacjentów z RRMS, podczas gdy wysoki poziom był związany ze zmniejszoną proliferacją komórek T przeciwko MBP. Ponadto witamina D hamuje aktywność komórek Th, które powodują rozwój autoprzeciwciał.

Badacze wykazali, że reaktywność komórek związanych ze stwardnieniem rozsianym na cząsteczkę receptora witaminy D jest skorelowana z ekspozycją na słońce. Odkrycia te sugerują, że witamina D odgrywa rolę w rozwoju SM. Witamina D bierze udział w różnicowaniu komórek produkujących antygeny, zmniejszając tym samym reaktywność. Stąd uważa się, że witamina ta odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu stwardnieniu rozsianemu.

Ale chociaż ustalenia te sugerują, że witamina D3 może zmniejszyć reaktywność u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, pozostają one w dużej mierze hipotezami i wymagają dalszych badań. Biorąc pod uwagę dużą liczbę pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, te ustalenia mogą mieć ważne implikacje dla leczenia. Ponieważ większość osób z SM to dorośli, konieczne będą dalsze badania w celu ustalenia ich znaczenia u ludzi. Ponadto, wpływ witaminy D3 na choroby neurodegeneracyjne będzie prawdopodobnie bardziej subtelny niż w badaniach na zwierzętach.

Choć MS pozostaje tajemnicą, poczyniono postępy w zrozumieniu etiologii choroby. Naukowcy zidentyfikowali również witaminę D jako czynnik ryzyka dla aktywności choroby, ale dalsze badania są potrzebne do określenia dokładnego mechanizmu, przez który witamina D wpływa na reaktywność MS. Ponadto, witamina D została powiązana z ciężkością choroby i częstością nawrotów. To czyni suplementację witaminy D ekscytującą przyszłą opcją terapeutyczną dla zarządzania MS.