2015-08-21   Dziecko   komentarzy
Afty u dziecka – jak je leczyć?

Poznaj metody walki z wyjątkowo bolesną i nieprzyjemną przypadłością, jaką są afty.

Afty zna chyba każdy z nas. To bolesne, niewielkie wrzody, które powstają na ścianach naszej jamy ustnej i przeszkadzają nam w normalnym funkcjonowaniu. Gdy się pojawią, tracimy ochotę na jakiekolwiek jedzenie, a często nawet picie przysparza nam bólu i nieprzyjemnych przeżyć. Z medycznego punktu widzenia afty to nic innego, jak niewielkie ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, które pokrywa biały nalot i otacza stan zapalny. Afty najczęściej ustępują same, ale niekiedy też możemy przyspieszyć proces ich gojenia się. Warto to zrobić zwłaszcza, jeśli problem ich powstawania dotyka naszą pociechę. Dzieci bowiem gorzej niż dorośli znoszą ból. W jaki zatem sposób możemy ulżyć w cierpieniu naszemu dziecku jeśli meczą je bolesne afty? Oto nasze sposoby.


Wyeliminuj przyczynę

Afty powstają z jakiejś przyczyny. Podstawą działania jest więc dowiedzieć się, jaki czynnik powoduje ich pojawianie się w jamie ustnej, a następnie, oczywiście, go wyeliminować, aby uniknąć powtórzenia się problemu w przyszłości. Do najczęstszych przyczyn powstawania tych bolących małych wrzodów należą:

  • zbyt mała higiena jamy ustnej,
  • nieodpowiednia dieta (bogata w żywność przetworzoną oraz zakwaszająca organizm),
  • obgryzanie paznokci i związane z nim wprowadzanie do jamy ustnej dodatkowych bakterii z rąk,
  • zbyt duży stres,
  • zaniżona odporność organizmu,
  • choroby układu pokarmowego (np. refluks, grzybica układu pokarmowego).


Zastosuj doraźną pomoc

Oczywiście oprócz zdefiniowania przyczyn problemu, trzeba też wyeliminować jego nieprzyjemne objawy. Możemy kupić w aptece środki na afty, które dostępne są bez recepty i stosować je według zaleceń na ulotce. Warto jednak udać się do stomatologa, który pomoże nam znaleźć źródło problemu oraz zaleci inne leki, być może te działające silnej. Aby być pewnym, że afty, zwłaszcza te nawracające, nie są spowodowane chorobą ogólnoustrojową, należy też udać się do lekarza rodzinnego, który zaleci wykonanie odpowiednich badań.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik