Jak leczyć afty u dziecka?

Większość ludzi uważa wrzody u dzieci za drobną niedogodność. Są one spowodowane przez wirusa i zazwyczaj goją się same. Istnieją jednak pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc im się wyleczyć. Na początek możesz zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, aby wrzody były mniej bolesne. W zależności od stopnia nasilenia, można również zapytać lekarza o domowy środek lub specjalny płyn do płukania ust.

Obrzęki są drobną uciążliwością dla dzieci

Obrzęki nie są zazwyczaj poważne, ale nadal mogą być uciążliwe. W przypadku dzieci można je leczyć, upewniając się, że ich usta są utrzymywane w czystości. Dziecko z wrzodami powinno nitkować jak najwięcej zębów, omijając obszary znajdujące się bezpośrednio przy wrzodzie. Następnie rodzice mogą zastosować płyn do płukania ust bez alkoholu. W przypadku dzieci powyżej drugiego roku życia, mogą one chuchać i wypluwać płyn do płukania ust, aby usunąć bakterie z jamy ustnej. Dziecko może również zastosować bezpieczny dla dzieci żel znieczulający jamę ustną lub lek na rany kaniowe.

Rany kaniowe nie są zaraźliwe i ustąpią same w ciągu tygodnia lub dwóch. Jednak należy upewnić się, że zachęcasz swoje dziecko do codziennego mycia zębów i unikania jedzenia pikantnych lub kwaśnych potraw. Mogą one również płukać usta ciepłą wodą zmieszaną z solą i lodem, aż do ustąpienia owrzodzenia. Zaleca się jednak wizytę u stomatologa dziecięcego, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma uporczywe wrzody na zębach.

Wywołuje je wirus

Chociaż nie ma jednej konkretnej przyczyny wrzodów na zębach u dzieci, dolegliwość ta jest często wywoływana przez drobne urazy, w tym gryzienie języka lub wewnętrznej strony policzka. Dzieci mają również zwiększone ryzyko wystąpienia tego schorzenia z powodu niedoborów witamin i alergii pokarmowych. Mimo to biblioteka medycyny NIH wymienia pewne czynniki, które mogą przyczynić się do wystąpienia wrzodów u dzieci.

Wirus jest odpowiedzialny za pojawienie się wrzodów, które są małymi, bolesnymi wrzodami tworzącymi się w jamie ustnej. W przeciwieństwie do przeziębienia, pojawiają się one zazwyczaj u małych dzieci i zwykle znikają same w ciągu dwóch do czterech tygodni. Ognisku przeziębienia mogą towarzyszyć inne objawy grypopodobne. U dzieci poniżej piątego roku życia jest mało prawdopodobne, aby były one zaraźliwe. Ale jeśli dziecko rozwija ból wielokrotnie, może to być oznaką poważnej choroby.

Goją się same

Obrzęki u dzieci zwykle goją się same, ale jeśli dziecko ma wiele ognisk, warto skonsultować się z pediatrą. Te małe białe wrzody, znane również jako wrzody aftowe, pojawiają się zwykle u dzieci w wieku od 10 lat wzwyż. Same wrzody nie są zaraźliwe, ale mogą być niewygodne.

Ale eksperci nie wiedzą na pewno, co powoduje zimne wrzody, są one często związane z pewnymi pokarmami, złym odżywianiem i stresem. Czasami dzieci mogą rozwijać te wrzody, gdy gryzą swój policzek wewnątrz. Inne przyczyny to niektóre pokarmy, stres i infekcje. Na szczęście, ten rodzaj infekcji jamy ustnej nie rozprzestrzenia się z jednej osoby na drugą. Jednakże, jeśli zauważysz któryś z tych objawów, pamiętaj, aby to udokumentować.

Powoduje je triclosan

Triclosan jest powszechnym składnikiem produktów higieny osobistej i środków czyszczących. Był szeroko stosowany w latach 60-tych XX wieku, a w 2008 roku znaleziono go w prawie 75% próbek ludzkiego moczu. Triclosan został powiązany z przewlekłymi chorobami metabolicznymi i zmianą ludzkiego mikrobiomu, który składa się z trylionów bakterii w organizmie. Badania wskazują, że triklosan wpływa na ludzki mikrobiom i może przyczynić się do pojawienia się bakterii odpornych na antybiotyki.

W przypadku dzieci, owrzodzenia rozwijają się w miękkiej wyściółce jamy ustnej. Chociaż są one zazwyczaj spowodowane przez infekcje wirusowe, mogą być również oznaką podstawowych warunków. Twój pediatra, dentysta lub inny pracownik służby zdrowia może zidentyfikować i leczyć owrzodzenia i zalecić odpowiednie leczenie. Czasami konieczna może być wizyta u specjalisty, aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą być przyczyną powstawania owrzodzeń.

Są one spowodowane urazami jamy ustnej

Choć niektóre owrzodzenia powstają w wyniku gryzienia języka lub policzków, inne mogą pojawić się z powodu innych urazów w jamie ustnej. Drobne urazy jamy ustnej, w tym zbyt mocne szczotkowanie zębów lub gryzienie wewnętrznej strony policzka lub języka, mogą powodować powstawanie wrzodów. Czasami dzieci mogą być również wrażliwe na pewne składniki płynu do płukania ust i pasty do zębów, które mogą wywołać owrzodzenie. Aby uniknąć wywołania bólu, unikaj spożywania gorących lub kwaśnych pokarmów przez kilka godzin i staraj się ograniczyć kontakt z płynami do płukania ust i pastami do zębów zawierającymi SLS. Innym naturalnym lekarstwem na wrzody jest jogurt z acidophilusem, który może złagodzić ból i przyspieszyć proces gojenia.

Rzody w ustach u dzieci mogą być trudne do wykrycia, ale pracownik służby zdrowia może je zdiagnozować na podstawie ich wyglądu. Po pytaniu o historię zdrowia i zbadaniu dziecka, pracownik służby zdrowia może określić, czy istnieje podstawowy stan medyczny. U większości dzieci odleżyny szybko ustępują, trwając od siedmiu do 14 dni. Jeśli objawy utrzymują się lub pogarszają, należy skonsultować się z lekarzem.

Leczy się je za pomocą Luminance RED

Luminance RED wykorzystuje technologię lasera diodowego o niskim poziomie promieniowania do leczenia owrzodzeń u dzieci i dorosłych. Energia świetlna aktywuje w skórze proces zwany fotobiomodulacją, który prowadzi do szybszego gojenia i większej odporności na przyszłe owrzodzenia. Zabieg ten jest bezpieczny i skuteczny dla dzieci w każdym wieku i jest zalecany do stosowania przez lekarzy. Jest również skuteczny dla wielu innych warunków medycznych, w tym trądzik.

Traktowanie dla canker sores u dzieci zazwyczaj obejmuje utrzymanie dziecka dobrze nawodniony, coraz dużo odpoczynku i utrzymanie usta miękkie i czyste. Dzieci nie powinny jeść ani pić kwaśnych pokarmów. Wczesne leczenie odleżyn jest niezbędne do zmniejszenia bólu i poprawy stanu dziecka. Często leczenie to można przeprowadzić w tym samym dniu, w którym rozwijają się objawy.