2019-03-15   Dziecko   komentarzy
Atopowe zapalenie skóry u dziecka

Każde dziecko z atopowym zapaleniem skóry wymaga specjalnej opieki ze strony rodziców. W leczeniu tej przypadłości stosuje się środki farmakologiczne, czasem potrzebna jest też pomoc psychologa.

Na atopowe zapalenie skóry (AZS) choruje co piąte dziecko w Polsce. To wyjątkowo uciążliwa choroba wywołana przez różnego rodzaju alergeny. Tych ostatnich należy – w miarę możliwości – unikać, czasem trudno jednak ustalić, co konkretnie wywołuje alergię. Ale to nie jedyny sposób na radzenie sobie z tą przypadłością. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak atopowe zapalenie skóry się objawia, z czym się wiąże i jak można mu zaradzić.

 

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Źródłowe przyczyny atopowego zapalenia skóry wciąż pozostają dla lekarzy zagadką. Wiadomo tylko tyle, że choroba ta spowodowana jest obniżoną odpornością organizmu i ma podłoże genetyczne. Jeśli jedno z rodziców choruje na atopowe zapalenie skóry, jest bardzo prawdopodobne, że dziecko odziedziczy tę przypadłość (nie mówiąc już o sytuacji, w której oboje rodziców ma AZS).

 

Jak się objawia atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry objawia się bardzo suchą skórą oraz silnym swędzeniem. Są to najbardziej charakterystyczne objawy, które można zaobserwować w każdej fazie choroby. Inne symptomy są właściwe poszczególnym jej stadiom. I tak na przykład na okres rozciągający się od 3-6 miesiąca do 2 roku życia przypada pierwsza faza choroby, w której najbardziej zauważalnym objawem jest wysypka grudkowo-pęcherzykowa (pojawia się najczęściej na twarzy i głowie). Między 3 a 12 rokiem życia choroba atakuje okolice podkolanowe, zgięcia łokci oraz zewnętrzną stronę rąk i stóp. W tym okresie skóra grubieje i staje się szorstka. Natomiast w okresie nastoletniości wysypka rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie i może pokryć niemal całe ciało.

 

Leczenie AZS

Objawy atopowego zapalenia skóry u większości dzieci prędzej czy później zanikają, na ogół pod koniec okresu dojrzewania. Ale w niektórych przypadkach choroba nie ustępuje – w różnych okresach życia może łagodnieć lub się zaostrzać. Wtedy należy zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie farmakologiczne. Zresztą leki mogą też przyjmować dzieci, u których AZS ma bardzo ostry przebieg. W leczeniu AZS oprócz leków stosuje się również lasery z promieniami UV.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik