2015-11-25   Dziecko   komentarzy
Jak leczyć ból głowy u dzieci?

Bóle głowy dotykają nie tylko dorosłych, ale także dzieci – nawet niemowlęta. Niestety nie wszystkie leki dostępne dla dorosłych można podawać małym dzieciom. Jak zatem leczyć ból głowy u dzieci?

W przypadku bólu głowy u dzieci dużą rolę powinno odgrywać zapobieganie pojawieniu się dolegliwości. W jaki sposób można zapobiegać bólom głowy? Przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę, właściwą dawkę ruchu i snu.

Dziecko powinno prowadzić regularny i higieniczny tryb życia. W dzisiejszych czasach ciężko jest odciągnąć dziecko od telewizora, laptopa czy komórki. Urządzenia te nie tylko psują wzrok, ale także mogą powodować bóle głowy. Najlepiej, aby dziecko spędzało jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu (nawet w zimie!).

Oczywiście nie zawsze da się zapobiec bólom głowy. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że jednym z częstych źródeł bólu u dzieci jest po prostu migrena. Niestety u dzieci dolegliwości są ostrzejsze niż u dorosłych. Do typowych objawów towarzyszących bólowi głowy należy przede wszystkim: nadwrażliwość na światło i dźwięki, a czasami także możliwe jest wystąpienie nudności i wymiotów.

Najbardziej oczywistym czynnikiem wywołującym ból głowy u dziecka jest przeziębienie. Zwiastuje także różne choroby wirusowe: grypę, ospę, anginę lub „jelitówkę”.

Jak można podzielić bóle głowy u dzieci?

  • samoistne,
  • objawowe (zwiastujące inną chorobę),
  • nerwobóle,
  • bóle niekwalifikowane.


W wielu przypadkach leczeniem bólu głowy u swej pociechy mogą zając się rodzice. Należy wówczas podać odpowiednie leki i syropy przeciwbólowe – paracetamol lub ibuprofen (ważne, żeby dostosowane były do wieku dziecka) i obserwować, czy objawy się nie nasilają. Jeżeli ból ustąpi po jakimś czasie lub jest wywołany infekcją, nie należy się martwić. Jeśli jednak ból nie ustępuje, a dodatkowo pojawia się wysoka gorączka i wymioty – należy jak najszybciej udać się do lekarza lub na pogotowie.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik