2015-08-21   Mężczyzna   komentarzy
Jak sprawdzić poziom testosteronu?

Testosteron to główny męski hormon. Niestety czasem może się zdarzyć, że mężczyźni mają zbyt mało lub zbyt dużo testosteronu i zaczynają doskwierać im pewne nieprzyjemne objawy. Jak badać poziom tego hormonu i jak ustrzec się przed chorobą?

Testosteron to hormon odpowiedzialny za produkcję plemników u mężczyzn. Ten sam hormon jest również odpowiedzialny za potrzebę aktywności seksualnej i za zachowania agresywne. Poza tym testosteron sprawia również, że mężczyźni są waleczni, mają wolę zdobywania, są żądni przygód, rywalizacji oraz osiągania sukcesów. Pod wpływem testosteronu męskie jądra zaczynają produkować plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. To właśnie testosteron nadaje również cechy męskie i sprawia, że mężczyźni są pociągający w oczach kobiet.

Zdrowy mężczyzna wytwarza na co dzień ok. 6 mg testosteronu. W pewnych sytuacjach, ale także wraz z wiekiem, poziom testosteronu we krwi jednak spada. Niedobór testosteronu u mężczyzn może powodować zmęczenie, bezsenność, utratę radości lub nawet chęci do życia, nadmierną nerwowość, brak wykazywania jakiejkolwiek inicjatywy, osłabienie, brak zauważania atrakcyjności współżycia seksualnego lub otyłość.

Jak zbadać, czy poziom testosteronu, zwłaszcza po 40. roku życia, jest prawidłowy? Ilość tego hormonu oznacza się na podstawie badania krwi. Na pobranie należy zgłosić się rano, nie wolno nic wcześniej jeść, można wypić jedynie ok. 2 szklanek czystej, najlepiej przegotowanej wody. Badanie można wykonać za darmo, jeśli skierowanie otrzymamy od lekarza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli chcemy badanie wykonać bez skierowania, to warto udać się do prywatnego laboratorium, gdzie wykonamy je w cenie do kilkudziesięciu złotych w zależności od wielkości miasta i renomy danego laboratorium. Podczas takiego badania sprawdzić można zarówno stężenie całkowitego, jak i wolnego testosteronu. Za badanie testosteronu całkowitego zapłacimy około 25 zł, podczas gdy koszt badania stężenia wolnego testosteronu wyniesie około 45 zł.

Rak jądra

Rak jądra

Rak jąder jest groźną chorobą, która prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych. Dlatego po zaobserwowaniu p...

Zobacz więcej
Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik