Andropauza – Co musisz o niej wiedzieć?

Jeśli obawiasz się, że osiągasz Andropauzę, to trafiłeś we właściwe miejsce. Poznaj objawy i przyczyny tego normalnego przejścia w życiu mężczyzny. Być może zastanawiasz się również, co możesz zrobić, aby złagodzić to przejście. Oto kilka pomysłów. National Health Service oferuje informacje na temat Hormonalnej Terapii Zastępczej dla mężczyzn. Możesz również odwiedzić Winchester Hospital, aby uzyskać więcej informacji. Ale na razie skupmy się na objawach Andropauzy.

Menopauza

W XIX wieku lekarze przyznali kilka linijek miesiączce i menopauzie, które były po prostu częścią fizjologii kobiet. Do końca wieku termin „menopauza” stał się pojęciem medycznym. W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni nie tracą zdolności reprodukcyjnych, chociaż doświadczają stałego spadku poziomu testosteronu. Główna różnica polega na tym, że u mężczyzn andropauza rozpoczyna się w połowie lat czterdziestych i towarzyszy jej spadek poziomu całkowitego testosteronu. Poziom wolnego testosteronu spada o jeden procent rocznie. Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczają tych zmian, istnieją pewne różnice, które mogą być niepokojące dla mężczyzn.

Andropauza

Jeśli doświadczasz objawów andropauzy, nadszedł czas, aby odwiedzić swojego lekarza. Prawdopodobnie doświadczasz zmniejszonej energii i koncentracji. Rzeczy, które kiedyś uważałeś za oczywiste, teraz wydają się być zadaniami herkulesowymi. Być może zauważyłeś również, że odczuwasz brak apetytu i zmniejszony zmysł węchu. To wszystko są oznaki andropauzy. Ale jak dowiedzieć się, czy ich doświadczasz?

Główne objawy andropauzy występują wraz ze spadkiem poziomu testosteronu. Niski poziom testosteronu może wpływać na układ krążenia, wahania nastroju i popęd płciowy, podobnie jak u mężczyzn doświadczających menopauzy. Badanie krwi może wykryć niski poziom testosteronu. Objawy te mogą być wynikiem choroby lub niezdiagnozowanego stanu. W niektórych przypadkach stan ten może prowadzić do szerszego zakresu problemów zdrowotnych, w tym problemów z sercem i osteoporozy.

Symptomy

Andropauza to stopniowy spadek ilości testosteronu, męskiego hormonu płciowego, który powoduje, że mężczyźni tracą libido i stają się nieaktywni seksualnie. Przyczyny andropauzy są złożone, ale głównymi winowajcami są związane z wiekiem spadki testosteronu i dihydrotestosteronu. Ponadto, mężczyźni doświadczający andropauzy często doświadczają spadku energii i jakości snu. Zmiany te mogą mieć głęboki wpływ zarówno na ich życie emocjonalne, jak i fizyczne.

Andropauza jest naturalną częścią starzenia się. Niektórzy mężczyźni doświadczają szeregu objawów, które mogą wydawać się zupełnie niezwiązane z tym stanem. Inni mogą w ogóle nie wykazywać żadnych objawów. Jednak mężczyźni z niskim poziomem testosteronu mogą mieć większe ryzyko rozwoju innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i osteoporoza. Chociaż sama andropauza nie jest chorobą, może powodować znaczny dyskomfort. Z tego powodu mężczyźni powinni szukać odpowiedniej opieki w celu rozwiązania wszelkich objawów związanych z andropauzą.

Przyczyny

Skutki andropauzy u mężczyzn mogą być dramatyczne, ale nie tak wyraźne jak w przypadku menopauzy. Hormon estrogen zaczyna zastępować testosteron w organizmie, co powoduje, że stosunek estrogenów do testosteronu jest przechylony na korzyść estrogenów. Ponieważ ciała mężczyzn produkują mniej testosteronu niż ciała kobiet, skutki andropauzy są często mniej dramatyczne. Jednak objawy andropauzy u mężczyzn mogą nadal wpływać na jakość ich życia.

W mężczyznach, poziom testosteronu zwykle zmniejsza się z wiekiem. Podczas gdy ten spadek różni się od jednej osoby do drugiej, tempo, w którym spadek występuje, zależy od wielu czynników, w tym stylu życia. Niski poziom testosteronu został powiązany z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca i udar. Brak testosteronu wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i niedokrwienia. W rezultacie mężczyźni często zmagają się z impotencją na tym etapie życia.

Traktowanie

Andropauza jest naturalnym procesem, który występuje podczas procesu starzenia się. Jednak mniej niż jeden na dziesięciu mężczyzn, którzy na nią cierpią, szuka leczenia. W niektórych przypadkach stan ten może być leczony za pomocą hormonalnej terapii zastępczej. Lekarz może zalecić pewne zabiegi w oparciu o konkretne potrzeby mężczyzny. W innych przypadkach, andropauza jest efektem ubocznym niektórych leków lub stanu medycznego. Leczenie, które jest najbardziej skuteczne dla Ciebie będzie zależało od objawów i ciężkości Twojego przypadku.

Istnieje wiele medycznych i naturalnych terapii dla mężczyzn cierpiących na ten stan. Wśród tych terapii jest naturalna bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza, która może obejmować testosteron, dehydroepiandrosteron i hormon tarczycy. Leczenie wymaga regularnego monitorowania, a bioidentyczny hormon musi być dostosowany w razie potrzeby. Z czasem mężczyźni, którzy poddają się leczeniu andropauzy mogą zauważyć różnicę w ich stanie psychicznym i funkcjach seksualnych. Powinni też mieć mniej objawów zmęczenia i depresji.