2017-10-26   Mężczyzna   komentarzy
Jakość nasienia - co na nią wpływa i kiedy zrobić badania?

Kiedy decydujemy się na posiadanie dziecka, mamy nadzieję, że zajście w ciążę nie będzie żadnym problemem. Niestety obecnie coraz więcej par ma trudności z poczęciem dziecka. Zależeć mogą one zarówno od stanu zdrowia kobiety, jak i mężczyzny.

Jeśli więc przez wiele miesięcy nie udaje się Wam począć dziecka, to znak, że czas skontrolować swojej zdrowie. Jednym z kroków, które warto podjąć, jest badanie jakości nasienia. Często bowiem problem z zajściem w ciążę wynika ze zbyt małej ilości plemników lub ich obniżonej ruchliwości.

 

Kiedy warto zrobić badanie?

Bardzo często kłopoty z zajściem w ciążę uznajemy za problem leżący po stronie kobiety. Tymczasem, jak pokazują badania, męska niepłodność jest równie częstym problemem wynikającym ze zmian cywilizacyjnych. Lekarze twierdzą więc zgodnie - jeśli przez rok podejmowania kontaktów seksualnych bez zabezpieczeń nie dojdzie do zapłodnienia, czas na badania. Powinny poddać się im nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

 

Jak wygląda badanie nasienia?

Badanie spermy przeprowadza się rutynowo w wielu gabinetach diagnostycznych. Konieczną do badania próbkę mężczyzna może dostarczyć samodzielnie w ciągu pół godziny od wytrysku w jałowym pojemniku. Może również zdecydować się na oddanie próbki na miejscu. Zazwyczaj pozyskuje się ją przez masturbację. Panów, którym wydaje się to krępujące, pragniemy w tym momencie uspokoić - laboratoria są przygotowane na takie sytuacje, dzięki czemu pacjent ma zapewniony spokój oraz prywatność. W tym miejscu warto dodać, że mężczyzna, który zamierza poddać się badaniu, powinien unikać używek oraz zachować tygodniową abstynencję seksualną.

Jeśli, prócz badań nasienia, interesują Cię także badania krwi, zapoznaj się z ofertą badań krwi w Poznaniu.

 

Jak można poprawić jakość nasienia?

Wyniki badania są niepokojące? Plemników jest zbyt mało lub są zbyt wolne? Nie należy się załamywać. W dzisiejszych czasach winę za złą jakość nasienia ponoszą często nasze nawyki, dieta, używki. Dlatego też czasem drobne zmiany w codziennym zachowaniu mogą sprawić, że jakość nasienia ulegnie poprawie. Przede wszystkim warto zrezygnować z używek - zarówno alkohol, jak i palenie papierosów mają bowiem bardzo negatywny wpływ. Poza tym warto unikać przegrzewania jąder, a więc obcisłej, syntetycznej bielizny, ciasnych spodni, pracy z laptopem na kolanach i gorących kąpieli. Pomóc może również odpowiednia ilość snu.

 

Podsumowując, nasienie złej jakości nie musi oznaczać konieczności porzucenia marzeń o dziecku. Zmiana nawyków żywieniowych, dbanie o swój stan zdrowia oraz nowoczesne leczenie może nam pomóc. Przekonało się o tym już wielu mężczyzn, którzy zatroszczyli się o jakość swojego nasienia i spełnili marzenia o ojcostwie.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik