2019-09-20   Kobieta   komentarzy
Karmienie piersią a zdrowie mamy karmiącej

Karmienie piersią ma bardzo korzystny wpływ na rozwój dziecka. Ale dzieci nie są tu jedynymi beneficjentami. Natura przewidziała kilka profitów wynikających z karmienia piersią również dla mam karmiących. I nie są to byle jakie profity!

 

Efekty natychmiastowe

O pozytywach płynących z karmienia piersią, każda mama może przekonać się już niedługo po urodzeniu dziecka. Karmienie piersią po pierwsze skraca czas regeneracji macicy, co przekłada się na krótsze krwawienie i mniejsze ryzyko infekcji. Po drugie wpływa korzystnie na relację mamy z dzieckiem i umacnia więź między nimi. Mama karmiąca piersią jest m.in. dzięki temu znacznie mniej narażona na wystąpienie depresji poporodowej.

 

Karmienie jest fit

Karmiąc piersią łatwiej powrócić do sylwetki sprzed ciąży i prawidłowej wagi. Maluch codziennie pozbawia mamę około 500 kcal wraz z wypijanym z piersi mlekiem. Oczywiście w trakcie karmienia należy prowadzić dietę odpowiednio energetyczną, a przede wszystkim bogatą w składniki odżywcze, nie unikać zdrowych tłuszczów i wartościowych węglowodanów.

 

Karmienie piersią – korzyści na lata

Szczególnie interesująco przedstawiają się korzyści wynikające z długiego karmienia piersią. Ustalono, że karmienie piersią przez dwa lata zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika nawet o połowę! Kobieta, która karmiła naturalnie jest też lepiej chroniona przed rakiem piersi. Co ważne ilość karmień sumuje się, identyczną korzyść odnoszą więc mamy, które karmiły jedno dziecko przez dwa lata, jak i karmiące dwoje dzieci każde przez rok. Nie ukrywajmy jednak, że każdy miesiąc karmienia piersią ma znaczenie. Plusy odczujemy nawet w okresie menopauzalnym, kiedy spada gęstość kości. Karmienie naturalne zwiększa bowiem masę kostną – już po roku od jego zakończenia kości remineralizują się do większej gęstości niż ta sprzed ciąży. Zmniejsza to znacznie ryzyko osteoporozy w wiekupóźniejszym.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik