Na dzień dobry medytacja – czy poranne medytowanie ma sens?

Dzień warto rozpocząć od poukładania niespokojnych myśli i pozbycia się stresu. W tym właśnie pomaga medytacja. Wielu chciałoby medytować rano, ale trudno wyobrazić sobie, by w wirze obowiązków znaleźć na to czas i miejsce.

Medytacja redukuje stres, poprawia nastrój i uspokaja. Pomaga też okiełznać rozbiegane myśli i spojrzeć z dystansu na wyzwania codzienności. Medytację możemy praktykować popołudniami lub wieczorami, ale spokojna głowa przydaje się przede wszystkim o poranku. Jak jednak znaleźć czas na poranne medytowanie, kiedy w domu panuje rozgardiasz i wiecznie brakuje nam czasu?

 

2 minuty dla umysłu

Choć medytowanie kojarzy się z tkwieniem godzinami w pozycji lotosu, w praktyce nie zawsze tak wygląda. Tak naprawdę możemy medytować bardzo krótko, ważniejsza niż czas medytacji, jest bowiem jej jakość. Rano wystarczą nam zaledwie 2 minuty medytacji, aby lepiej rozpocząć dzień. Jeśli damy radę, poświęćmy jej 5 czy 10 minut, nie jest to jednak konieczne. Zbyt długa medytacja może osobom początkującym przynieść więcej szkód niż pożytku, gdyż zamiast odprężenia pojawi się napięcie, a po nim zmęczenie. Dla medytacji warto natomiast przemóc się i wstać te klika minut wcześniej, zanim rozdzwonią się budziki pozostałych domowników. Być może w wirze porannych obowiązków będzie to jedyny moment, kiedy mamy szansę pomedytować.

 

Poranne wyzwanie

O poranku kusi możliwość pozostania w łóżku i medytowania na leżąco. Niestety może się to skończyć ponownym zaśnięciem. Zdecydowanie lepiej więc wykaraskać się z łóżka i usiąść prosto na krześle czy na miękkiej poduszce na podłodze. Jeśli podczas medytacji chcemy być sami, możemy opuścić sypialnię i wyjść do łazienki lub na taras czy balkon (choć początkującym może przeszkadzać uliczny hałas). Medytować możemy równie dobrze już z kubkiem herbaty, w oczekiwaniu aż na piecu zabulgocze owsianka. Nie zaszkodzi usiąść wtedy na fotelu i przymknąć oczy na te kilka chwil, które mogą okazać się dla ducha bardzo owocne.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik