2019-09-20   Dziecko   komentarzy
Owoce w diecie dziecka – kiedy podawać i jak bilansować?

Rodzice cieszą się, kiedy ich dzieci z chęcią sięgają po owoce i preferują je zamiast słodyczy. Czy jednak nieograniczony dostęp dzieci do słodkich owoców nie wpływa przypadkiem negatywnie na ich zdrowie? Jak mądrze podawać owoce dzieciom?

 

Owoce jako dodatek

Nie ma niezdrowych owoców. Owoce są pełne witamin, minerałów, antyoksydantów oraz energii. To wspaniale, jeśli nasze dziecko zamiast słodyczy wybiera jabłko, pomarańczę czy banana. Nie mogą one wszak być podawane zamiast głównych posiłków. Nie szafujmy też nadmiernie owocami w ramach serwowania dziecku przekąsek. Nadmiar przekąsek sprawia, że dzieci nie mają już ochoty ani miejsca na pełnowartościowe posiłki. Owoce powinny pojawiać się w menu codziennie, ale jako dodatek, np. do owsianki czy drugiego śniadania. Częściej niech będą to owoce o niższym indeksie glikemicznym (jagody, cytrusy, wiśnie, czereśnie, jabłka, gruszki, śliwki). Są one zdecydowanie najlepsze, jeśli chcemy obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.

 

Świeże owoce czy przetworzone?

Owoce to także popularne ostatnio musy, przeciery czy owocowe batoniki. Stanowią one ciekawe urozmaicenie dla dziecka, a rodzicom mogą ułatwiać podanie owocu. Pamiętajmy jednak, że najlepsze, co możemy zrobić to proponować dzieciom całe, nieprzetworzone owoce. W niewielkiej ilości musu z tubki znajduje się więcej cukrów niż w świeżym owocu, mus został bowiem wyprodukowany z relatywnie większej ilości surowców. Z rozwagą podchodźmy też do podawania dzieciom soków. Ich głównym napojem powinna być woda.

 

A może jednak… warzywa?

Owoce z oczywistych przyczyn zdobywają większe uznanie dzieci niż warzywa. Nie wolno jednak zaniedbywać podawania warzyw dzieciom, nawet jeśli z jakichś przyczyn niechętnie podchodzą do posiłków warzywnych. Warzywa w diecie dziecka (i każdego z nas!) są ważniejsze niż owoce. Dlatego już od samego początku rozszerzania diety dziecka w okresie niemowlęcym powinno mieć ono dostęp do warzyw. Zapoznanie się z nimi w pierwszej kolejności, a dopiero potem z owocami, może wpłynąć korzystnie na jego nawyki żywieniowe.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik