2017-02-10   Mężczyzna   komentarzy
Przeszczepy włosów coraz popularniejsze. Na co uważać?

Transplantacja włosów to zabieg chirurgiczny, który polega na pobraniu mikroprzeszczepów z okolicy dawczej (zwykle jest to potyliczna część głowy) oraz ich przeniesieniu w okolicę biorczą, a więc miejsce, które wymaga uzupełnienia ubytków włosów.

Kto decyduje się na przeszczep włosów? Zwykle osoby dotknięte łysieniem androgenowym bądź też łysiejące wskutek różnego rodzaju urazów oraz oparzeń. Przeszczepy wykonuje się również w przypadku blizn pooperacyjnych. Przeszczepy włosów znane są już od II połowy ubiegłego wieku, ale przez długi czas nie przynosiły one tak zadowalających efektów estetycznych jak dzisiaj.

 

Jak wygląda przeszczep włosów?

Przeszczepu włosów można dokonać na 3 różne sposoby. Poniżej scharakteryzujemy każdy z nich.

Metoda STRIP polega na tym, że przed zabiegiem lekarz kreśli na czole pacjenta linię włosów (w taki sposób, aby prezentowała się ona naturalnie). Sam zabieg trwa od 1 do 3,5 godziny, zależnie od wielkości łysiny, liczby implantów, stopnia ich zagęszczenia, wieku pacjenta oraz wybranej techniki. Dorośli pacjenci otrzymują przed zabiegiem znieczulenie miejscowe, dzieci - ogólne. Włosy goli się w okolicach potylicy, w miejscu, z którego zostaną później pobrane wąskie paski skóry. W następnej kolejności paski dzieli się na implanty zawierające 2-3 mieszki włosowe. Blizna, która powstaje w tym miejscu, jest najczęściej niewidoczna. Zaletą tej metody jest krótki czas trwania zabiegu oraz możliwość pozyskania jednorazowo dużej ilości mieszków włosowych.

Innym sposobem uzyskiwania mieszków włosowych jest metoda FUE, która zdobywa sobie coraz większą popularność. Mieszki są pobierane bezpośrednio ze skóry głowy, dzięki czemu nie powstaje żadna blizna. Mimo że blizna pooperacyjna jest pozioma i łatwa do ukrycia, to i tak dla dużej grupy pacjentów może wiązać się z dużym dyskomfortem, zwłaszcza dla tych noszących na co dzień krótkie włosy. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od żywotności przeszczepów. Metoda ta jest bardziej czasochłonna od techniki STRIP, ale nie pozostawia blizny i nie wymaga wizyt kontrolnych, składanych np. w celu wyjęcia szwów. Niekiedy metodę FUE łączy się ze STRIP.

Czasami wykorzystywana  jest również technika Body Hair Transplant, w której włosy pobiera się z innych części ciała niż głowa, np. z brody, z pach czy z klatki piersiowej. BHT znajduje zastosowanie wówczas, gdy na głowie nie ma wystarczającej ilości transplantów. Po zabiegu na ciele utrzymuje się przez kilka dni zasinienie i obrzęk. Niekiedy pojawia się także niewielki ból, ale dolegliwości te mijają najczęściej po kilku dniach bezpowrotnie. Po około 7 dniach od zabiegu pacjent może powrócić już do normalnego funkcjonowania.

 

Wskazania i przeciwwskazania do przeszczepu włosów

Przeszczep powoduje natychmiastową zmianę wyglądu pacjenta. Aby jednak ustrzec włosy przed ewentualnym wypadaniem po transplantacji, należy zastosować odpowiednie środki. Mam tu na myśli różnego rodzaju kuracje farmakologiczne i naświetlanie LLLT.

Ostateczną decyzję o skierowaniu na zabieg przeszczepu włosów zawsze podejmuje lekarz, oczywiście po konsultacji z pacjentem. Wskazaniami do jego wykonania może być łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet, łysienie pourazowe, łysienie po napromieniowaniu, łysienie po oparzeniach, blizny pooperacyjne, łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry (zabieg można jednak wykonać po ich całkowitym wyleczeniu), a także brak owłosienia w okolicach brwi, wąsów czy brody.

Zabieg nie zawsze jest jednak zalecany. Przeciwwskazaniami do jego wykonania w przypadku metody FUE są: zaawansowana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, nieuregulowane ciśnienie krwi, choroby zapalne skóry głowy, łysienie plackowate oraz uczulenie na środki wykorzystywane do znieczulenia miejscowego, np. na lignokainę.

W przypadku metody BHT (Body Hair Transplant) przeciwwskazaniami są: nieleczona cukrzyca, choroby układu krążenia oraz nowotwory, stany zapalne skóry głowy czy łysienie plackowate. Zabieg wykluczony jest również w przypadku, gdy łysina zajmuje większą część głowy. U kobiet przeszkodą mogą być zaburzenia hormonalne.

 

Zalety przeszczepu włosów

O krótkie podsumowanie poprosiliśmy specjalistów z kliniki Medical Hair:

Główną zaletą zabiegu transplantacji włosów jest jego wysoka skuteczność. Efekt widoczny jest w zasadzie zaraz po jego przeprowadzeniu. Ponadto w zdecydowanej większości przypadków wystarczy już jeden zabieg, aby osiągnąć zamierzony efekt. Sam zabieg odbywa się z zastosowaniem technik znieczulenia miejscowego, co ma duży wpływ na komfort, samopoczucie i bezpieczeństwo pacjenta.  Przeszczep włosów to zabieg mało inwazyjny, dlatego też ewentualne powikłania są rzadkością.

Transplantacja włosów pozwala też zakamuflować blizny powstałe na skutek chorób zapalnych głowy oraz urazów szyi i głowy. W zależności od wybranej techniki zabieg przeprowadzić można również u osób ze skłonnością do powstawania i rozwoju szerokich blizn przerostowych. Zabiegi tego typu przeprowadzane są obecnie już w każdym większym mieście, a ich ceny są coraz bardziej atrakcyjne.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik