Koc elektryczny - czy jest bezpieczny?

Koc elektryczny to wygodny i przyjemny w użyciu wynalazek. Czy jednak na pewno jest bezpieczny? Niektórzy mają co do tego poważne wątpliwości.

Koc elektryczny to dogodność, która pozwala nam na uzyskanie przyjemnego ciepła w chłodne noce i wieczory, gdy chętnie układamy się pod miękkim i przyjemnym kawałkiem materiału, ogrzewającym nas nie tylko swoim naturalnym ciepłem, ale także dostarczającym nam dodatkowej „ekstra dawki” upragnionego ciepła w krótkim czasie. I choć koce elektryczne zyskują coraz większą ilość zwolenników, to równocześnie poszerza się również grono osób, które używać takich koców zwyczajnie się boją. Dlaczego?


Koc elektryczny nie dla dzieci

Niestety wiele osób słusznie podkreśla, że koce elektryczne mogą być niebezpieczne, jeśli używać będą ich dzieci. Nieuważne obchodzenie się z tym sprzętem, zwłaszcza w towarzystwie wody, może bowiem skończyć się tragicznie. Oczywiście jest wiele typów takich koców. W niektórych konstrukcjach z całą pewnością znajdziemy izolacje, które sprawią, że niebezpieczeństwo zniknie.


Koce niebezpieczne dla kobiet?

Z drugiej strony przeciwnicy użytkowania koców elektrycznych przytaczają wyniki badań naukowców z amerykańskiego uniwersytetu Wayne State w stanie Michigan, którzy odkryli, że regularne korzystanie z takich urządzeń może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór macicy. Według wyników badań, które przeprowadzili naukowcy, kobiety, które sięgały po taki koc czasami, na nowotwór macicy chorowały o 15% częściej niż te z badanych kobiet, które nigdy nie używały elektrycznych koców. Natomiast panie, które sięgały po taki koc często na przestrzeni 20 lat lub dłużej, zapadały na raka szyjki macicy aż o 36% częściej od kobiet, które koca nie używały nigdy.

Dlaczego koce elektryczne mają szkodzić kobietom? Według naukowców, koce te narażają kobiety na oddziaływanie niskich dawek promieniowania elektromagnetycznego. Z drugiej jednak strony istnieją również całe rzesza uczonych, którzy do wyników rzeczonych badań podchodzą nad wyraz ostrożnie, a zachorowalności na raka macicy nie łączą z użytkowaniem koców elektrycznych.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik