2016-04-28   Kobieta   komentarzy
Liposukcja – sposób na diametralną zmianę wyglądu

Pod pojęciem liposukcji kryje się nic innego, jak mechaniczne odsysanie tłuszczu. Zabieg ten znajduje się w asortymencie chirurgów plastyków od niedawna, a obecnie stosowana metoda została po raz pierwszy zastosowana przez francuskiego lekarza, doktora Yves-Gerarda Illouz w 1982 roku.

Pod pojęciem liposukcji kryje się nic innego, jak mechaniczne odsysanie tłuszczu. Zabieg ten znajduje się w asortymencie chirurgów plastyków od niedawna, a obecnie stosowana metoda została po raz pierwszy zastosowana przez francuskiego lekarza, doktora Yves-Gerarda Illouz w 1982 roku. Francuz wykorzystał bowiem przyrząd zwany kaniulą, który dzięki wykorzystaniu próżniowego zasysania umożliwił sprawne wydobywanie tkanki tłuszczowej z wnętrza ciała i odprowadzanie jej na zewnątrz. Metoda ta pozwoliła na przeprowadzanie liposukcji w sposób szybki i bezpieczny, ponieważ po tego rodzaju działaniu występują jedynie sporadyczne powikłania, a ciało goi się w krótkim czasie. Odsysanie tłuszczu to zabieg, na który ludzie decydują się z różnych pobudek. Jednymi kierują względy natury estetycznej, jest to wyjście dla tych, którzy nie są w stanie skutecznie i trwale schudnąć dzięki dietom i gimnastyce, a marzą o posiadaniu szczuplejszej sylwetki. Niekiedy u źródeł nadmiaru tkanki tłuszczowej w ciele znajdują się pewne schorzenia i choroby, bywa też że liposukcja jest jedynym rozwiązaniem, by przywrócić ciału regularne proporcje i usprawnić jego działanie.

 

W jakiej sytuacji można dokonać tego zabiegu?

 

Choć liposukcję traktuje się w powszechnym rozumieniu jako alternatywę dla innych sposobów utraty nadwagi, jest to pewnego rodzaju przekłamanie. Osoba poddająca się temu zabiegowi, powinna być dobrego stanu zdrowia, zdrowo się odżywiać i systematycznie gimnastykować ciało. Tylko organizm o dobrej kondycji będzie bowiem w stanie sprawnie się zregenerować i powrócić do pełnej sprawności. Przewlekłe choroby, zwłaszcza związane z układem krwionośnym oraz zaawansowany wiek to najpoważniejsze przeciwwskazania do przeprowadzania odsysania tłuszczu. Każdy, kto planuje tego rodzaju zabieg, musi udzielić lekarzowi szczegółowego wywiadu medycznego, a także precyzyjnie określić, jakich efektów oczekuje. Nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się najczęściej w okolicach brzucha i ud i tego rodzaju zabiegi są wykonywane najczęściej. Co ciekawe, współcześnie lekarze są w stanie także wykorzystać tłuszcz odessany z danych partii ciała, by wypełnić inne, w których jest bardziej pożądany z punktu widzenia pacjenta. W ten sposób możliwe jest między innymi powiększenie kobiecych piersi czy wypełnienie nieestetycznych zmarszczek. Liposukcję przeprowadza się pod pełną narkozą lub z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Te kwestie, łącznie z omówieniem tego, co dokładnie ma dać pacjentowi ten zabieg, to temat rozmowy, jaką przeprowadza lekarz podczas planowania operacji.

 

Rekonwalescencja i modelowanie nowej figury

 

Powrót do pełnej sprawności fizycznej pacjenta jest warunkowany przede wszystkim przez jego kondycję i ogólny stan zdrowia. Niektórzy są w stanie wrócić do wykonywania codziennych czynności już na dwa dni po dokonaniu zabiegu, innym wstępne dojście do siebie zajmuje około dwóch tygodni. Oczywiście istotne jest także to, jaka część ciała została poddana mechanicznej ingerencji. Trzeba pamiętać, że w miejscu gdzie chirurg operował kaniulą, znajdują się zaszyte nacięcia, które muszą się spokojnie zagoić. Niekiedy lekarze podejmują nawet decyzję o zwlekaniu z założeniem szwów, ponieważ z wnętrza ciała wciąż sączy się płyn, a zamknięcie mu drogi wyjścia może być niekorzystne dla równowagi całego organizmu. Miejsce podlegające gojeniu może być obrzęknięte i zasinione przez pewien czas, może pobolewać lub drętwieć. Są to normalne następstwa zabiegu, które można złagodzić poprzez stosowanie maści z heparyną lub korzystając z usług wykwalifikowanego masażysty. Co istotne, jeśli pacjent nie będzie należycie dbał o ciało, efekty zabiegu nie będą trwałe.

 

Metoda działania chirurga dokonującego zabiegu liposukcji może służyć z powodzeniem usuwaniu łagodnych zmian nowotworowych, zwanych tłuszczakami. Są to guzy uformowane z miękkiej tkanki i o ile ich stan na to pozwala, można pozbyć się ich poprzez nakłucie i odprowadzenie ich zawartości. W zakresie zabiegów upiększających, to właśnie liposukcja króluje niepodzielnie, zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik