Jak walczyć z cellulitem?

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o gładkiej, jędrnej, elastycznej skórze, nie tylko na twarzy. Jednocześnie dla większości osób (szczególnie dla płci pięknej) osiągnięcie takiego stanu jest nie lada wyzwaniem. Szacuje się, że nawet około 90% kobiet w jakimś momencie życia zmaga się z problemem cellulitu.

Czym dokładnie jest i jak powstaje cellulit? Czy można mu zapobiegać? Czy istnieją sposoby na jego usunięcie lub zredukowanie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Co to jest cellulit? 

Cellulit, nazywany często „skórką pomarańczową”, zyskał ten przydomek nie bez powodu. To powszechnie występujący defekt kosmetyczny, w wyniku którego skóra, najczęściej na udach, pośladkach i brzuchu, zaczyna przypominać właśnie skórkę smacznego cytrusa. Tworzą się na niej małe dołeczki i zgrubienia, które co prawda nie są groźne dla zdrowia, mogą jednak wpływać negatywnie na poczucie własnej wartości. Zdarza się również, że cellulit powoduje fizyczny dyskomfort, a nawet ból.

Skąd się bierze „skórka pomarańczowa”? Przyczyny są złożone i często występuje kilka jednocześnie. Do głównych czynników ryzyka wystąpienia cellulitu na jakimś etapie życia należą:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • zaburzenia hormonalne;
  • naturalne zmiany poziomu estrogenów, związane np. z ciążą lub menopauzą;
  • niezdrowy tryb życia (mało urozmaicona dieta, brak odpowiedniego nawodnienia, niewystarczająca ilość ruchu, palenie papierosów).

Warto wspomnieć, że choć nadwaga również stanowi jeden z czynników predysponujących do wystąpienia „skórki pomarańczowej”, wbrew powszechnemu przekonaniu cellulit pojawia się również u osób szczupłych.

Czy można zapobiegać „skórce pomarańczowej”?

Z uwagi na fakt, że tryb życia odgrywa istotną rolę w powstawaniu cellulitu, do pewnego stopnia możemy mu zapobiec lub opóźnić jego wystąpienie.

Ważne jest dbanie o prawidłową wagę, poprzez odpowiednią dietę i systematyczną aktywność fizyczną. Ogromne znaczenie ma nawadnianie organizmu oraz unikanie używek, w szczególności papierosów. Lepiej też ograniczyć noszenie bardzo obcisłej odzieży.

A co z zabiegami kosmetycznymi? Czy istnieją produkty, które warto wprowadzić do rutyny pielęgnacyjnej, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia cellulitu? Oczywiście! Natura ma nam w tej kwestii dużo do zaoferowania i warto sięgać właśnie po ekologiczne kosmetyki, z prostym składem, które są skuteczne, ale też bezpieczne. W profilaktyce kluczowe są masaże oraz regularne złuszczanie naskórka. Zabiegi te pomagają utrzymać prawidłowe mikrokrążenie i przepływ limfy. Warto systematycznie stosować naturalne peelingi do ciała, oparte na olejach (np. ze słodkich migdałów czy zielonej kawy), z dodatkiem grubych drobinek złuszczających – soli lub cukru. Znakomite działanie wykazuje bogata w minerały sól z Morza Martwego. Można dodać ją do ulubionego żelu do mycia ciała i stosować taki scrub nawet do trzech razy w tygodniu, skupiając się szczególnie na problematycznych obszarach.

Drugim ważnym elementem pielęgnacji jest regularne używanie kosmetyku nawilżającego i odżywiającego skórę. Dobry balsam naturalny do ciała powinien zawierać m.in. olej arganowy, jojoba lub makadamia, masło shea i kakaowe, roślinny skwalan oraz witaminę E. Przy okazji aplikowania go na skórę warto wykonywać intensywny masaż miejsc szczególnie narażonych na wystąpienie „skórki pomarańczowej”.

Czy istnieją naturalne balsamy antycellulitowe?

Osoby wybierające świadomą, ekologiczną pielęgnację mogą się zastanawiać, czy produkty naturalne mają wystarczająco silne działanie, by poradzić sobie z już istniejącym cellulitem. Rzeczywiście nie jest to łatwe zadanie, warto jednak pamiętać, że z zaawansowaną „pomarańczową skórką” zwykle trudno jest walczyć, niezależnie od składu stosowanych kosmetyków.

Jakie produkty wybrać, gdy na udach czy brzuchu pojawiły się już irytujące grudki? Naturalne balsamy antycellulitowe powinny przede wszystkim zawierać wyciągi z takich roślin jak traganek, ruszczyk, bluszcz pospolity lub cytryna. Dobrze, gdy mają w składzie ujędrniający olej z zielonej kawy oraz łagodzący ekstrakt z róży damasceńskiej.
Naturalne peelingi, masaże i dobry antycellulitowy balsam naturalny pomogą wyraźnie zredukować istniejące zmiany i zapobiec powstawaniu nowych.