Zapalenie sromu – Jak się objawia?

Czy jesteś zaniepokojony początkiem objawów zapalenia sromu? W tym artykule, będziemy pokrywać Objawy, Przyczyny, Leczenie i Zapobieganie Zapalenia Sromu. Zanim pójdziesz do przodu i skonsultować się z lekarzem, dowiedzieć się o możliwych przyczyn i objawów Vulvitis. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji. Objawy zapalenia sromu różnią się u poszczególnych kobiet. Dowiedz się więcej o tym stanie, czytając nasze artykuły poniżej.

Objawy

Zapalenie sromu to zapalenie sromu, miękkich fałdów skóry na zewnątrz pochwy. Istnieje kilka przyczyn tego stanu, w tym narażenie na gorącą wodę w kąpieli, syntetyczną bieliznę lub perfumowany papier toaletowy. Może być również spowodowane przez alergie na wspólne produkty handlowe. Objawy obejmują zaczerwienienie i swędzenie. W ciężkich przypadkach, stan może prowadzić do bolesności i obrzęku.

Badanie fizyczne sromu, łechtaczki, pochwy, szyjki macicy i miednicy jest używany do diagnozowania choroby. Szczegółowe badanie sromu i miednicy może pomóc wykluczyć inne etiologie. Testy Pap, na przykład, są również wykorzystywane do diagnozowania zapalenia sromu. Testy te badają komórki w szyjce macicy i określają, czy zapalenie jest spowodowane infekcją lub zaburzeniem nienowotworowym.

Choć zapalenie sromu nie jest poważnym stanem, ważne jest, aby odwiedzić dostawcę usług zdrowotnych w celu postawienia diagnozy. Twój lekarz przeprowadzi pełne badanie miednicy, aby określić, czy istnieją inne warunki lub zaburzenia w twoim obszarze genitalnym. Twój lekarz może również zbadać Twój mocz pod kątem infekcji bakteryjnej lub STI. Leczenie będzie się różnić w zależności od przyczyny i ciężkości twojego zapalenia sromu. Możesz również ulec pokusie, aby drapać się i dłubać przy zapalonym obszarze.

Chociaż zapalenie sromu i pochwy jest bolesnym stanem, jest zazwyczaj nieszkodliwe. Niektóre kobiety nie mają żadnych objawów, podczas gdy inne mają normalny srom i bakteriologię. Niektóre kobiety mogą odczuwać ból neuropatyczny lub ból skierowany. Objawy zapalenia sromu nie zawsze są bolesne, ale powinny być traktowane poważnie. W rzadkich przypadkach objawy mogą mieć podłoże psychogenne. Jak w przypadku większości chorób, leczenie jest kluczem.

Kobiety z cukrzycą mogą mieć zapalenie sromu. Wysoki poziom glukozy w komórkach może powodować zapalenie sromu. Diabetycy powinni skonsultować się z lekarzem, jeśli rozwinie się u nich ten stan. Kobiety, które mają cukrzycę mogą być szczególnie podatne na rozwój tego stanu. Ponieważ poziom estrogenu spada u kobiet po menopauzie, tkanki sromu są cieńsze i bardziej suche. Dodatkowo, niewłaściwa pielęgnacja i nadmierne czyszczenie mogą pogorszyć objawy.

Przyczyny

Choć zapalenie sromu jest często spowodowane przez infekcję przenoszoną drogą płciową, może być również wynikiem kontaktowego zapalenia skóry. Podczas gdy kontaktowe zapalenie skóry nie zagraża życiu lub nie jest zaraźliwe, ważne jest, aby wiedzieć, że może być niewygodne i bolesne. Dobra wiadomość jest taka, że kontaktowe zapalenie skóry zwykle ustępuje w ciągu dwóch do czterech tygodni. Objawy zapalenia sromu mogą być samoistne lub tymczasowe, ale należy udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy.

Objawy zapalenia sromu mogą być bardzo podobne do objawów innych schorzeń, takich jak zapalenie skóry lub liszaj twardzinowy. Lekarz może również sprawdzić wydzielinę z pochwy, aby wykluczyć inne podstawowe warunki, które mogą naśladować objawy zapalenia sromu. Badanie papki jest ważnym narzędziem diagnostycznym w diagnozowaniu zapalenia sromu i innych warunków związanych z podobnymi objawami. Ujawni zmiany w komórkach szyjki macicy i określi, czy jest infekcja.

Istnieje wiele przyczyn zapalenia sromu, i należy skonsultować się z pracownikiem medycznym, aby mieć pewność. Najpierw pracownik służby zdrowia zbada twój obszar miednicy, aby wykluczyć inne zaburzenia narządów płciowych. Lekarz prawdopodobnie zleci pobranie próbki moczu i uzupełni wywiad medyczny. Lekarz zbada również Twoją pochwę, aby sprawdzić, czy nie ma w niej zmian lub zaczerwienienia. Może on również zbadać Panią pod kątem infekcji przenoszonych drogą płciową. Dodatkowo, lekarz może pobrać próbkę moczu, aby wykluczyć poważniejsze podrażnienie narządów płciowych.

Poza wizytą u lekarza, istnieją inne domowe sposoby na zapalenie sromu. Właściwe oczyszczanie pomoże zapobiec podrażnieniom i infekcjom. Unikaj perfumowanych mydeł, kąpieli z bąbelkami i produktów do skóry wrażliwej. W przypadku cięższych objawów, zimny kompres może być dobrym sposobem leczenia. Również, kąpiel sitz może złagodzić objawy zapalenia sromu. Jeśli masz partnera seksualnego, należy upewnić się, aby sprawdzić go lub ją na zapalenie sromu. Istnieją również alternatywne metody leczenia, takie jak joga, akupunktura i masaż.

Inną częstą przyczyną zapalenia sromu jest brak równowagi hormonalnej. Ciało produkuje mniej estrogenów podczas menopauzy, co sprawia, że tkanka sromu jest bardziej wrażliwa na podrażnienia. W rezultacie, kobiety z niskim poziomem estrogenu mogą cierpieć na zapalenie sromu i zanikowe zapalenie pochwy. Jeśli masz niski poziom estrogenu, może to prowadzić do suchości i ścieńczenia tkanek pochwy.

Traktowanie

Choć przyczyny zapalenia sromu są niejasne, wiele produktów powszechnie używanych przez kobiety w pochwie może wywołać ten stan. Objawy zapalenia sromu obejmują podrażnienie, zaczerwienienie i pęcherze. Dostawca usług medycznych może również zalecić antybiotyki, kremy przeciwgrzybicze lub miejscowo stosowane estrogeny w celu leczenia tego stanu. Kobiety powinny również unikać drapania i nadmiernego mycia dotkniętego obszaru, ponieważ może to spowodować zakażenie i dalsze podrażnienie. Jeśli kobieta doświadczy reakcji alergicznej na jakiś produkt, może zostać jej przepisany krem z hydrokortyzonem w małej dawce. W celu leczenia infekcji mogą zostać przepisane kremy antybakteryjne lub przeciwgrzybiczne. Niektóre kobiety mogą być również przepisywane miejscowo estrogenów, jeśli stan jest spowodowany przez niski poziom estrogenów.

Inne przyczyny zapalenia sromu obejmują ekspozycję na perfumowaną skórę, łuszczycę i inne czynniki drażniące. Może również wystąpić w wyniku nadużywania mydła, prezerwatyw lateksowych lub płynu nasiennego. W ciężkich przypadkach stan ten może prowadzić do utraty warg sromowych lub zwężenia introitus. Chociaż stan jest rzadki, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej dla vulvodynia.

Najbardziej skuteczne leczenie objawów vulvitis zależy od przyczyny. Jeśli nie jesteś pewna, co powoduje stan, lekarz może zalecić dokładną diagnostykę. Oprócz leków na receptę, możesz również leczyć ten stan w domu. Upewnij się jednak, że otrzymasz dokładne badanie fizyczne, aby potwierdzić diagnozę. Nawet jeśli stan wydaje się łagodny, ważne jest, aby zobaczyć pracownika medycznego tak szybko, jak to możliwe.

W końcu, nie ma jednego lekarstwa na zapalenie sromu, ale istnieją kroki, które można podjąć, aby zminimalizować ryzyko rozwoju stanu w pierwszej kolejności. Na przykład, powinnaś unikać używania perfumowanych produktów dla kobiet i dokładnie myć pochwę po kąpieli. Inną ważną strategią zapobiegawczą jest noszenie luźnej, bawełnianej bielizny. Jeśli ściana pochwy jest cienka z powodu menopauzy, możesz zastosować terapię hormonalną. Leczenie obejmuje albo lek doustny, albo lubrykanty dopochwowe stosowane bezpośrednio na srom.

Kobiety z zapaleniem sromu mogą mieć infekcje pochwy, opryszczkę dopochwową lub infekcję drożdżową. Kobiety z zapaleniem pochwy mogą mieć również obniżony poziom estrogenu i doświadczać bólu podczas stosunku seksualnego. Objawy te mogą być również spowodowane przez pasożyty, takie jak świerzb lub wszy łonowe. Jeśli dolegliwości nawracają, leczenie musi być dostosowane do przyczyny.

Prewencja

Istnieje wiele sposobów na zapobieganie objawom zapalenia sromu. Zmiana proszku do prania może mieć dramatyczny efekt. Zmiana rodzaju używanego detergentu może również pogorszyć objawy zapalenia sromu. Jeśli objawy utrzymują się po przejściu na inną markę, być może masz do czynienia ze STI. W każdym przypadku powinnaś jak najszybciej odwiedzić lekarza. Im wcześniej zostaniesz poddana leczeniu, tym lepiej.

Powinnaś skonsultować się z dostawcą usług medycznych, jeśli masz objawy, które utrzymują się po tygodniu leczenia domowego. Powinieneś również spróbować opracować rutynę higieny osobistej, która może pomóc w leczeniu infekcji i zapobiec nawrotom. Unikaj pocierania lub drapania dotkniętego obszaru, ponieważ może to spowodować więcej podrażnień i krwawienia. Spróbuj również nosić luźną bawełnianą bieliznę, aby zmniejszyć wilgoć. Jeśli objawy nie ulegną poprawie, spróbuj zastosować balsam kalaminowy na zakażone miejsce. W niektórych przypadkach, miejscowo estrogen może pomóc złagodzić objawy.

Zapobiegaj objawom zapalenia pochwy poprzez zmianę stylu życia. Unikaj noszenia ciasnej odzieży, ponieważ zatrzymuje ona wilgoć i ciepło. Noś luźne i wygodne ubrania, zwłaszcza w lecie. Zmieniaj strój kąpielowy co cztery do ośmiu godzin i zmień go, jeśli się zamoczy. Utrzymuj swoje jelita suche, regularnie zmieniając ubrania i używając bawełnianej bielizny. Częsta zmiana tamponów to kolejny sposób na zapobieganie zapaleniu sromu.

Jeśli zauważysz ognisko choroby, skontaktuj się z lekarzem. Możesz mieć alergię lub infekcję skóry. Antybiotyki mogą zabić bakterie, które powodują zapalenie sromu i pochwy. Kontaktowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe i nie zagraża życiu. Jednak objawy vulvovaginitis mogą być spowodowane przez inne warunki, takie jak trichomonas vaginitis lub wirus brodawczaka ludzkiego.

Prewencja objawów vulvitis jest ważne dla kobiet doświadczających tego bolesnego stanu. Zapobieganie objawom zapalenia sromu obejmuje stosowanie prezerwatywy podczas aktywności seksualnej. Należy unikać stosowania wszelkiego rodzaju produktów do skóry, które zawierają perfumy lub barwniki. Utrzymywanie obszaru wokół pochwy w czystości jest niezbędne w zapobieganiu zapaleniu sromu. Utrzymując objawy vulvovaginitis w zatoce jest istotne w unikaniu bardziej bolesne, niewygodne, a nawet zagrażające życiu powikłania.