Jak wykonać inhalację w domu?

Wdychanie leku w postaci pary to dobra metoda leczenia wielu dolegliwości. Jak samodzielnie wykonać w domu taką inhalację, aby miała dla nas najlepszy efekt zdrowotny?

Czym jest inhalacja?

Inhalacja to jedna z form leczenia, która polega na podawaniu choremu leku w postaci wziewnej, dzięki czemu może on przyswoić go wraz z wdychanym powietrzem. W przypadku lżejszych schorzeń, podczas inhalacji można także podawać choremu roztwory ziołowe lub stosować tzw. parówkę, która pomaga w łagodnych schorzeniach górnych dróg oddechowych.


Jak samodzielnie przeprowadzić inhalację?

Inhalacja jest bardzo prosta w wykonaniu. Wystarczy zaopatrzyć się w miskę z gorącą wodą, ręcznik oraz preparat, który chcemy sobie inhalować. Może to być garść ziół, olejek eteryczny lub też lekarstwo. Następnie musimy założyć sobie na głowę ręcznik w taki sposób, aby jego boki okalały również miskę, a nasza twarz znalazła się nad nią. Następnie zaczynamy wdychać lek, oddychając głęboko nad miską przez nos, powietrze wydychając ustami. Pamiętajmy, aby nie zbliżać zbytnio twarzy do miski, by zwyczajnie się nie poparzyć. Osoby dorosłe inhalację mogą robić przez około 10 lub 20 minut, nie dłużej jednak niż przez pół godziny. Należy ją powtarzać dwa razy dziennie przez okres około 4 dni. W przypadku dzieci inhalację robimy nie dłużej niż przez 5 minut, do inhalowania używając też nieco mniej gorącej wody.


Kto nie powinien wykonywać inhalacji?

Inhalacji z całą pewnością nie powinny wykonywać osoby, które cierpią na ostre lub ropne zapalenie dróg oddechowych lub niewydolność układu oddechowego i krążenia, gruźlicę, mają gorączkę lub nowotwór.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik