2019-02-15   Porady   komentarzy
Szybkie sposoby na czkawkę

Czkawka jest nierozerwalnie związana z rytuałem jedzenia i picia, a konkretniej z kilkoma złymi nawykami, które im towarzyszą. Wystarczy cierpliwie czekać, a dolegliwość ta po niedługim czasie przejdzie sama. Są jednak sytuacje, w których czkawka naprawdę przeszkadza i może wprawiać w zakłopotanie.

 

Cukier, woda czy papierowa torba?

Pewnie nieraz zastanawialiśmy się, jakież to dziwne przyczyny powodują czkawkę. Otóż nie bierze się ona znikąd. Pojawia się na przykład na skutek łapczywego jedzenia, wypicia zbyt gorącego czy zbyt zimnego płynu, nadużycia alkoholu lub przejedzenia. Wszystko to może prowadzić do podrażnienia nerwów przeponowych, a w konsekwencji do zaburzenia rytmu oddychania. Najprościej byłoby więc unikać tego typu sytuacji. Trudno jednak hamować się przed jedzeniem z obawy, że dopadnie nas czkawka. Zdecydowanie prościej będzie, jeśli dowiemy się, co z nią zrobić, w razie wystąpienia takiej potrzeby.

Na początek odrzućmy wątpliwe metody eliminowania czkawki. Do takich na pewno należy zjedzenie łyżki cukru lub gwałtowna reakcja wywołana przestraszeniem się. Zarówno jedno, jak i drugie nie jest zbyt eleganckie ani tym bardziej zdrowe. Można pokusić się o wypicie szklanki wody, nie róbmy jednak tego zbyt łapczywie i na siłę, bo jeszcze bardziej podrażnimy żołądek.

Dyskretnie i skutecznie pozbędziemy się czkawki, wstrzymując na chwilę oddech. Jest to sposób potwierdzony naukowo, wiadomo bowiem, że osiągnięcie wyższego stężenia dwutlenku węgla w płucach stymuluje wyrównanie oddechu. Kompulsywne czknięcia powinny dzięki temu ustąpić. Można też przez krótki czas oddychać w papierowej torbie, o ile akurat wypada i mamy takową pod ręką.

Jeśli wstrzymywanie oddechu również nie budzi naszego zaufania, a do tego wydaje się nam niebezpieczne, wypróbujmy sposób z pochylaniem się. Stojąc na prostych nogach, maksymalnie zgnijmy tułów tak, jakbyśmy głową usiłowali dotknąć kolan (można zresztą trochę się pogimnastykować i sprawdzić, czy faktycznie potrafimy). Wystarczy kilka chwil wytrzymać w tej pozycji, a już prostując się zauważymy, że czkawka zniknęła.

 

Czkawka a tryb życia

Uwaga! Czkawka częściej dopada osoby żyjące w ciągłym biegu, które nie mają czasu na regularne jedzenie i zaspokajanie pragnienia. Zapychanie się obfitymi, ale rzadkimi posiłkami, odwodnienie organizmu, napięcie i spłycony oddech sprzyjają pojawianiu się tej dolegliwości. Czkawka to wówczas tylko jedna z nielicznych oznak tego, że należałoby zwolnić i bardziej o siebie zadbać. 

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik