2019-02-11   Kobieta   komentarzy
Zapalenie sromu: jak się objawia?

Zapalenie sromu jest dolegliwością występującą u kobiet, u których doszło do uszkodzenia mechanizmów obronnych nabłonka. Jak je leczyć i jakie są cechy charakterystyczne tej przypadłości?

Gdy naturalne mechanizmy obronne jabłonka zostaną uszkodzone, różnego rodzaju wirusy, bakterie oraz grzyby mają otwartą drogę do wnętrza organizmu. Nieleczone zapalenie sromu może się przerodzić we wtórne zakażenia pochwy, cewki oraz pęcherza moczowego, które to schorzenia są już trudniejsze w leczeniu.

 

Jak uniknąć zapalenia sromu?

Zapalenie sromu to nieczęsta dolegliwość. Wystarczy dbać o higienę intymną, używać globulek dopochwowych i nosić czystą bieliznę z „oddychających” materiałów, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na tę przypadłość.

 

Przyczyny zapalenia sromu

Do przyczyn zapalenia sromu należy zaliczyć w pierwszej kolejności otarcia naskórka oraz uszkodzenia śluzówki. Czasem winę ponoszą intensywne środki odkażające, z których trzeba zrezygnować na rzecz łagodniejszych preparatów. Niekiedy źródłem problemu są zaburzenia hormonalne, pojawiające się głównie w okresie menopauzy lub w podeszłym wieku na skutek niedoboru estrogenów, albo takie choroby jak żółtaczka, anemia, cukrzyca, zapalenie nerek czy mocznica.

 

Jak się objawia zapalenie sromu i jak leczyć tę przypadłość?

Zapalenie sromu objawia się uporczywym swędzeniem, pieczeniem, bólem, zaczerwienieniem skóry, obrzękami, a także podwyższoną temperaturą w podrażnionych okolicach intymnych. Przebieg leczenia jest uzależniony od diagnozy postawionej na podstawie analizy wymazu z pochwy. Na ogół w celu złagodzenia objawów i zwalczenia choroby stosuje się środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. W leczeniu zapalenia sromu znajdują również zastosowanie okłady z płynu Burowa oraz nasiadówki z roztworu nadmanganianu potasu, pochodzącego z ziół zawierających garbniki (np. z kory dębu). W łagodniejszych przypadkach może pomóc zastąpienie dotychczas używanego płynu do kąpieli lub proszku do prania produktem hipoalergicznym.

 

Pamiętaj, aby nie lekceważyć objawów zapalenia sromu. W przeciwnym razie możesz wskutek zaniedbań doprowadzić do bardziej niebezpiecznych infekcji intymnych, które będą wymagały dłuższego i droższego leczenia.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik