2018-01-25   Kobieta   komentarzy
Etapy porodu naturalnego – co warto wiedzieć?

Poród to czas, kiedy matka oczekuje przyjścia na świat dziecka. Od dawna kojarzony jest z falą obaw i niepewnością. Składa się z kilku etapów, o których warto wiedzieć. Czym charakteryzują się poszczególne etapy i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Pierwsze oznaki porodu

To etap początkowy; jego pierwsze objawy mogą być nieodczuwalne. Pierwszy okres dzieli się na trzy fazy: utajnioną, zasadniczą oraz przejścia. Podczas fazy utajnionej kobieta może odczuć niewielkie, bezbolesne skurcze, ale zazwyczaj nie zauważa nawet, że poród się zaczął. W tym momencie wypada czop śluzowy. Ta faza skupia się w szczególności na nietypowym zachowaniu przyszłej matki, która robi się nad wyraz zdenerwowana i odczuwa ogromną dawkę energii. Jeżeli zostaną zaobserwowane takie objawy w końcowej fazie ciąży, warto być przygotowanym na wyjazd do szpitala. Jeżeli skurcze narastają i pojawiają się coraz częściej, to jest to oznaka, że rozpoczęła się faza zasadnicza. Ponadto bolesnym skurczom mogą towarzyszyć bóle pleców. Kobieta zazwyczaj staje się bardziej agresywna, odczuwa lęk i strach. Na końcu pierwszego etapu rozpoczyna się faza przejścia. Sprawia ona najwięcej bólu, ale na szczęście trwa tylko kilka minut. Pojawia się ogromna potrzeba parcia, jednak trzeba się wstrzymać do chwili pełnego rozwarcia szyjki macicy. Niezbędne może okazać się sprawne oddychanie, które zredukuje odczuwalny ból.

 

Skurcze parte, czyli drugi etap porodu

Drugi etap porodu charakteryzuje się przede wszystkim częstymi skurczami partymi. Dziecko zmienia swoje położenie w łonie matki. To właśnie ten moment, kiedy kobieta powinna przeć. Trwa maksymalnie dwie godziny. Istotne podczas tego etapu jest wykonywanie poleceń lekarza bądź położnej. Nie powinno się przyjmować pozycji leżącej, ponieważ prowadzi ona do uszkodzenia mięśni krocza oraz miednicy. Wówczas najlepiej jest rozluźnić mięśnie, a nawet krzyczeć. Na tym etapie maluszek zaczyna wychodzić na świat. Aby przyśpieszyć jego wyjście, można dotknąć dziecko za widoczną część główki – niektórym kobietom to pomaga.

 

Trzeci etap

Ten etap jest stosunkowo krótki, ponieważ maksymalnie trwa trzydzieści minut. Jakkolwiek nie przysparza wiele bólu, czasami mogą wystąpić delikatne skurcze. To właśnie wtedy wydalane są błony płodowe, ponieważ rodzi się łożysko. Trzeba zachować spokój i zastosować się do poleceń położnej lub lekarza. Gdy maluszek wyjdzie na świat, lekarz zszywa krocze kobiety. To chyba jedyny moment, który może być odczuwalny, ale lekarz podaje znieczulenie miejscowe. Po zszyciu krocza następuje koniec nieprzyjemności.

 

Wyjątkowy IV etap, czyli budowanie więzi z dzieckiem

Dziecko pojawia się na świecie, więc pozostaje cieszyć się jego obecnością. To wyjątkowy moment, który polega na budowaniu więzi z dzieckiem. Negatywne odczucia kobiety zostają zastąpione euforią, szczęściem oraz spokojem. Warto poświęcić maksymalną ilość uwagi maluszkowi, aby ta chwila była niezapomniana.

Poród to ważne przeżycie zarówno dla przyszłej matki, jak i jej partnera. Składa się z wielu bolesnych, trudnych i stresujących chwil, jednak kończy się zazwyczaj dobrze. Widok zdrowego maluszka zneutralizuje nawet najgorszy ból. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak poród przebiega, aby odpowiednio się przygotować fizycznie i psychicznie. Etapy naturalnego porodu prowadzą do najważniejszego, czyli przyjścia na świat upragnionego dziecka.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik