2015-11-27   Kobieta   komentarzy
Jakie badania należy przeprowadzać w ciąży?

Jedną z kluczowych kwestii, o których należy pamiętać będąc w ciąży, są badania lekarskie oraz regularne wizyty u ginekologa. Dzięki nim przyszłe mamy upewniają się, że ich dzieci rozwijają się prawidłowo. Jakie to badania i czemu służą?

Wszystkie badania lekarskie należy przeprowadzać zgodnie z kalendarzem badań w ciąży stworzonym przez ministerstwo zdrowia i powszechnie dostępnym w broszurach, książkach i internecie. Ich harmonogram został opracowany tak, by zapobiegać ewentualnym powikłaniom i nieprawidłowościom, jak również poradzić sobie z ich skutkami.


Do badań, które należy wykonać w czasie ciąży (niektóre z nich cyklicznie), należą:

 • badanie moczu - wynik badania moczu pozwala lekarzowi prowadzącemu sprawdzić, czy nie ma nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek oraz wykluczyć zapalenie układu moczowego. Ponadto, jeśli w moczu wykryto cukier, można sprawdzić czy kobieta w ciąży nie cierpi na cukrzycę.
 • badanie grupy krwi i czynnika Rh – pomaga ono wykluczyć konflikt serologiczny, a jeśli do niego doszło, odpowiednio wcześnie podać przeciwciała w celu uniknięcia poważnych powikłań rozwojowych.
 •  morfologia krwi – służy wykrywaniu zapaleń, anemii i pomaga ocenić ogólny stan zdrowia ciężarnej.
 • badanie poziomu glukozy - badanie cykliczne służące wykryciu cukrzycy i zapobieganiu powikłaniom z nią związanymi. Między 21. a 26. tygodniem ciąży bada się poziom glukozy na czczo i po spożyciu odpowiedniej ilości glukozy.
 • badanie cytologiczne – służy ono sprawdzeniu pod mikroskopem komórek nabłonka z szyjki macicy aby wykryć nieprawidłowości w ich strukturze lub ewentualny nowotwór.
 •  Posiew -  pozwala ocenić stan bakteriologiczny szyjki macicy i pochwy. Wykryte drobnoustroje leczy się w okresie ciąży, a w szczególnych przypadkach podaje się antybiotyk w trakcie porodu, żeby uniknąć zakażeń.
 • WR czyli odczyn Wassermanna – badanie krwi, które służy wykryciu kiły. Jest ono wykonywane dwukrotnie podczas ciąży. Zazwyczaj ostatni wynik należy mieć przy sobie w szpitalu na czas porodu.
 • HBs – badanie na nosicielstwo zapalenia wątroby typu B. W razie pozytywnego wyniku lekarze podają noworodkowi immunoglobulinę zaraz po urodzeniu.
 • badanie ciśnienia krwi – prawidłowy wynik to wskazanie 140/90. W przypadku gdy odbiega ono od normy, czyli jest za niskie lub za wysokie, należy niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego.
 • badanie KTG – służy monitorowaniu pracy serca dziecka oraz skurczów macicy. Trwa zazwyczaj około 15 minut i polega na założeniu na brzuch ciężarnej specjalnych pasów z czujnikami.
 • badanie USG - przy pomocy ultrasonografu, czyli sondy, lekarz obserwuje płód i jest w stanie wykryć większość nieprawidłowości rozwojowych. Dzięki  temu badaniu w pierwszym trymestrze można ustalić przewidywany termin porodu. Lekarz sprawdza również czynność serca płodu i stan kosmówki, która później przekształca się w łożysko. Następne badanie USG to kontrola prawidłowego rozwoju poszczególnych organów i określenie płci dziecka. W kolejnych badaniach lekarz określa ilość płynu owodniowego, wielkość i położenie płodu oraz stan łożyska.

 

Pozostałe badania, których głównym celem jest wyrycie ewentualnych wad rozwojowych i chorób genetycznych, to:

 • test potrójny HCG – jest to badanie krwi matki w kierunku oceny ryzyka urodzenia dziecka z aberracją chromosomową (zespół Downa, zespół Edwardsa) lub wadą ośrodkowego układu nerwowego.
 • kordocenteza – analiza krwi pępowinowej, która pobierana jest z naczyń pępowiny. Pomaga wykryć niektóre choroby genetyczne dziecka.
 • aminopunkcja – badanie genetyczne wód płodowych, którego wynik można uzyskać po miesiącu. Pozwala ono wykryć zespół Downa, hemofilię, a także uszkodzenia układu nerwowego.
 • biopsja kosmówki – badanie wycinka błony otaczającej zarodek, które pozwala wykryć genetyczny zanik mięśni i niedokrwistość sierpowatą.
 • test PAPP-A – to ocena parametrów krwi matki i parametrów ultrasonograficznych płodu. Jest to badanie płodu głównie w kierunku zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik