2015-08-21   Kobieta   komentarzy
Zespół policystycznych jajników

To choroba, która uprzykrza życie milionom kobiet na całym świecie. Jakie są jej przyczyny? Jak ją wyleczyć?

Zespół wielotorbielowatych jajników, jak inaczej określa się to schorzenie, to zaburzenie endokrynologiczne, które obecnie może dotykać nawet do 20 procent kobiet w wieku reprodukcyjnym na świecie.

Pierwsze wzmianki o objawach tej choroby pojawiają się już w zapiskach lekarskich pochodzących z okresu XVIII wieku, kiedy to odnotowany został pierwszy przypadek kobiety z ich powodu cierpiącej. Na czym polega ta choroba? Gdzie szukać jej przyczyn? Jak ją leczyć?

 

Objawy zespołu policystycznych jajników

Schorzenie to może ujawniać się pod wieloma postaciami. Zespół wielotorbielowatych jajników ma tak szeroką skalę objawów, iż można nawet powiedzieć, że co kobieta, to różny ich wymiar. Istnieją jednak pewne ogólne wyznaczniki, które pomagają zdiagnozować zespół policystycznych jajników. Są to m.in.:

  • nieregularne miesiączki,
  • cykle bezowulacyjne lub owulacja występująca co kilka cykli,
  • trądzik,
  • łojotok,
  • hirsutyzm,
  • zaburzenia metabolizmu - nieprawidłowe wchłanianie i trawienie danej grupy składników odżywczych, co często prowadzi do przybierania na wadze i niemożności schudnięcia,
  • wielopęcherzykowate jajniki, które można zobaczyć poprzez wykonanie USG.

 

Przyczyny zespołu policystycznych jajników

Badacze od lat zastanawiają się nad przyczynami tego schorzenia, jednak nawet dziś nie jest pewne, co je powoduje. Jest wiele hipotez i nie wiadomo, która jest prawdziwa. Na dzisiejszy stan wiedzy medycznej przyjmuje się, iż zespół wielotorbielowatych jajników ma nieusuwalną i nieznaną przyczynę genetyczną.
 

Leczenie zespołu policystycznych jajników

Leczenie schorzenia nie jest proste, głównie dlatego, że z powodu nieznajomości jego przyczyny, nie leczy się tejże, a jedynie łagodzi się objawy choroby. I w zależności od objawów, lekarz przepisuje pacjentce odpowiednie leki. Jeśli choroba uaktywnia się w formie objawów hiperandrogenizmu (np. trądzik, hirsutyzm), pacjentce podaje się leki hormonalne, a np. w przypadku problemów metabolicznych i nadwagi, leczy się ją metforminą (lek dla cukrzyków) itd.

Podczas łagodzenia objawów zespołu policystycznych jajników ważne jest także samo nastawienie pacjentki do choroby. Niezmiernie istotne jest przestrzeganie odpowiedniej, zdrowej diety, najlepiej o niskim indeksie glikemicznym, częsty wypoczynek, odpowiednia ilość snu, częsta aktywność fizyczna o umiarkowanym nasileniu oraz unikanie stresu.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik