2019-03-11   Kobieta   komentarzy
Zespół rozluźnienia pochwy

Zespół rozluźnienia pochwy jest dolegliwością, która znacznie obniża jakość życia seksualnego. Co ją warunkuje i czy można jej jakoś zaradzić?

Zespół rozluźnienia pochwy (w literaturze medycznej nazywany również skrótowo VRS lub ZRP) występuje u kobiet dość często. Może mieć większe lub mniejsze nasilenie, w zależności od czynników warunkujących dolegliwość. Najczęściej ZRP dotyczy kobiet, które mają za sobą co najmniej jeden poród naturalny (bez cesarskiego cięcia).

 

Co może być przyczyną zespołu rozluźnienia pochwy?

W trakcie porodu mięśnie dna miednicy rozciągają się, podobnie jak więzadła oraz powięzie, a także mięśnie pochwy. Subiektywnie jest to odczuwane przez kobietę jako uczucie większego luzu, który daje się szczególnie odczuć podczas seksu. Zbyt luźna pochwa nie sprzyja uniesieniom miłosnym, co bywa frustrujące dla obojga partnerów. Ale zespół rozluźnienia pochwy nie tylko obniża jakość życia seksualnego – może się również przyczynić do częstszego zapadania na infekcje intymne.

Niekiedy zespół rozluźnienia pochwy pojawia się tuż przed menopauzą. Mniejsze stężenie kolagenu i estrogenu w organizmie może się przyczynić do rozluźnienia narządów płciowych: śluzówka staje się wówczas cieńsza i sucha, w niektórych przypadkach dochodzi nawet do jej zaniku.

 

Jak długo należy czekać na poprawę?

Po porodzie kobiecy organizm potrzebuje czasu, by móc powrócić do poprzedniego stanu. W tym okresie pochwa może być luźniejsza niż wcześniej – jest to jednak stan przejściowy. Po kilkunastu tygodniach gospodarka hormonalna organizmu powinna się na tyle ustabilizować, by wszelkie nieprzyjemne dolegliwości samoistnie ustąpiły. Ale nawet jeśli nadal będą się utrzymywać, nie jest to jeszcze powód do szukania pomocy u ginekologa. O tę należy zwrócić się w sytuacji, gdy zespół rozluźnienia pochwy nie ustępuje po odstawieniu dziecka od piersi.

 

Leczenie

Jeśli interwencja lekarska jest jednak potrzebna, nie należy odkładać wizyty u ginekologa, ponieważ dolegliwości mogą się jeszcze nasilić. Współczesna medycyna dysponuje wieloma środkami, które są w stanie zaradzić temu wstydliwemu i dokuczliwemu problemowi. Dużym powodzeniem cieszą się zabiegi wykonywane przy użyciu specjalistycznych laserów ginekologicznych – ich efekty są zauważalne niemal od razu.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik