2017-09-25   Kobieta   komentarzy
Cukrzyca ciężarnych – czym się różni od zwykłej cukrzycy?

Ciąża oprócz mnóstwa radości dostarcza również wielu mniejszych i większych dolegliwości. Za jedną z nich uchodzi cukrzyca, która nie musi, ale może się pojawić. Czym się charakteryzuje cukrzyca ciężarnych?

Uwaga, cukrzyca!

Cukrzyca, obok miażdżycy, chorób wieńcowych, nadciśnienia, niedociśnienia, zawałów serca, udarów mózgu i wszelkich nowotworów stanowi jedną z najpopularniejszych chorób współczesnych czasów. Wiąże się ona z nieprawidłowym funkcjonowaniem metabolizmu. Bez cukru nie da się żyć, ale jego poziom nie powinien przekraczać pewnej granicy. Cukrzyca oznacza hiperglikemię lub hipoglikemię. Hiperglikemia to podwyższony poziom cukru. Hipoglikemia to z kolei zaniżony poziom cukru. Wyróżniamy cukrzycę pierwszego typu (insulinozależną), zdeterminowaną genetycznie, oraz cukrzycę drugiego stopnia (insulinoniezależną), spowodowaną niezdrowym trybem życia, zwłaszcza nieprawidłowym odżywianiem. Cukrzycę leczy się na zasadzie wyrównywania glikemii, to znaczy wyrównywania poziomu cukru we krwi.

 

Cukrzyca a cukrzyca ciężarnych

Cukrzycę ciężarnych nazywa się niekiedy trzecim typem cukrzycy. Trzeci typ cukrzycy, w  przeciwieństwie do typów pierwszego i drugiego, nie występuje stale, a okresowo. Warto jednak pamiętać, że cukrzyca ciężarnych zwiększa prawdopodobieństwo, że kobieta dotknięta tym schorzeniem zachoruje w przyszłości na cukrzycę pierwszego bądź drugiego typu.

Etiologię cukrzycy ciężarnych wyprowadza się z nadmiernej aktywności gruczołów, produkujących hormony obciążające trzustkę, która z kolei odpowiada za produkcję insuliny. Cukrzycę w czasie ciąży diagnozuje się najczęściej w 6 miesiącu, czyli między 24 a 28 tygodniem. Każda przyszła mama powinna wtedy wykonać test na obecność cukru we krwi, niezależnie od tego, czy pojawiają się cukrzycowe objawy, czy nie. Ponieważ cukrzyca ciężarnych może przerodzić się w cukrzycę tradycyjną, słodkie mamy, jak określa się kobiety oczekujące dziecka i zmagające się z szalejącym cukrem, nie powinny bagatelizować tego problemu.

Więcej dowiesz się w dziale Ciąża na BabyBoom.pl.

 

Matka i dziecko w niebezpieczeństwie

Cukrzyca, niezależnie od tego, czy występuje u kobiety w błogosławionym czasie, czy też nie, uchodzi za poważną chorobę. Chociaż cukrzyca ciężarnych nie szkodzi zanadto ani matce, ani dziecku, to jednak dziecko w czasie ciąży może nadmiernie urosnąć, a w efekcie utrudnić matce poród. Ale mimo wszystko bardziej szkodliwa jest tradycyjna cukrzyca, która nie musi, lecz może obciążyć matkę, a dziecko narazić na przykład na wady serca i mózgu. Warto więc prowadzić zdrowy tryb życia.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik