2017-11-28   Porady   komentarzy
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Zdecydowana większość z dostępnych metod wybielania zębów jest bezpieczna. Tylko niektóre, niedostatecznie przebadane i nieposiadające odpowiednich atestów preparaty mogą mieć negatywny wpływ na stan szkliwa i całego organizmu.

Zdecydowanie najbezpieczniejsze są jednak zabiegi wykonywane przez stomatologa w jego gabinecie. Nadzór specjalisty obniża niebezpieczeństwo zaistnienia powikłań do minimum.

Ewentualne ryzyko związane z usuwaniem przebarwień może pojawić się w związku z dodatkowymi okolicznościami. Wtedy za wszelką cenę należy uniknąć wyboru nieodpowiedniej metody. W każdym wypadku konieczna jest więc uprzednia konsultacja z dentystą i bezwzględne stosowanie się do jego zaleceń.

 

Przeciwwskazania w wybielaniu zębów

Najbardziej oczywistym przeciwwskazaniem jest wiek pacjenta. Nie wybiela się zębów mlecznych, a z zabiegu powinno się skorzystać po ukończeniu co najmniej szesnastu lat, ponieważ wtedy procesy mineralizacyjne zębów dobiegają końca.

Pozostałe przeszkody są wyłącznie natury zdrowotnej. Otóż niewskazane jest rozjaśnianie zębów z nieleczoną nadwrażliwością. Przeprowadzenie tej procedury mogłoby jedynie pogłębić problem, a długość trwania skutków ubocznych może przekroczyć w tym przypadku standardowe kilka dni. U pacjentów chorujących na paradontozę preparat wybielający mógłby z kolei podrażnić trudno dostępne miejsca między przyzębiem a szyjką zęba.

 

Próchnica a wybielanie

Osoby mające problemy z próchnicą, które nie są zadowolone z koloru swojego uzębienia, powinny w pierwszej kolejności zadbać o usunięcie zmian chorobowych w tkankach twardych zęba i wypełnienie powstałych ubytków. Trzeba liczyć się jednak z tym, że materiał, który posłużył do stworzenia wypełnień, barwi się inaczej niż naturalna tkanka. Dlatego nawet po prawidłowym wykonaniu zabiegu wybielania wygląd leczonych wcześniej zębów może nieco odbiegać od oczekiwań.

Przy stosowaniu któregokolwiek sposobu likwidacji niepożądanych zmian w kolorze uzębienia należy uważać, by nie popaść w nadgorliwość. Nie kupujmy więc pasty o wysokim wskaźniku ścieralności RDA. Pamiętajmy, że nie zawsze najbardziej radykalne działanie przynosi upragniony i szybki rezultat. Zabiegi możemy powtarzać z częstotliwością nie większą niż raz na dwa lata. Częstsze stosowanie wybielania może prowadzić do powikłań, przede wszystkim do zwiększenia nadwrażliwości.

Przy współczesnym poziomie wiedzy medycznej wybielanie zębów, wcześniej uważane za dość ryzykowne i krytykowane za kosmetyczny charakter, jest procedurą powszechnie akceptowaną w środowisku stomatologicznym, a przez to coraz bardziej popularną wśród pacjentów. Przy właściwej opiece lekarza stomatologa i pewnej dozie ostrożności nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla zdrowia.

O skutecznym wybielaniu zębów przeczytacie Państwo więcej na stronie http://artdent.krakow.pl/oferta/wybielanie-zebow/.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik