Czym jest rehabilitacja kardiologiczna?

Podobnie jak po przebytych urazach ortopedycznych, również po przebytym zawale serca wymagana jest odpowiednia rehabilitacja. W przypadku pacjentów borykających się ze schorzeniami kardiologicznymi działania te będą wyglądały oczywiście nieco inaczej.

Zobacz, jakie korzyści daje rehabilitacja kardiologiczna i dlaczego warto ją kontynuować do końca życia.

 

Czym jest rehabilitacja kardiologiczna?

Rehabilitacja kardiologiczna to wysiłek fizyczny dobrany odpowiednio do predyspozycji pacjenta, jego możliwości oraz stanu układu sercowo-naczyniowego. Działania polegają na zwiększaniu wysiłku fizycznego i ograniczaniu nadzoru nad pacjentem. Rehabilitacja zazwyczaj trwa kilka miesięcy, jednak w przypadku schorzeń serca dobrze jest ją kontynuować dożywotnio. Systematyczny wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie oraz komfort życia, ograniczając tym samym postępy choroby. Pamiętać należy o tym, że rehabilitacja pacjenta kardiologicznego to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także terapia farmakologiczna, zmiana stylu życia, podjęta psychoterapia, a także odpowiednio dobrana dieta. Oczywiście w przypadku każdego pacjenta działania te dobierane są indywidualnie, tak aby osiągnąć jak najlepsze efekty i podnieść jakość życia.

 

Dla kogo rehabilitacja?

Szybkie tempo życia, stres w pracy, nadmiar obowiązków, problemy w związku - to tylko nieliczne czynniki sprzyjające rozwojowi chorób serca, dlatego nie czekaj, aż będzie za późno. Rehabilitacji kardiologicznej powinny poddać się przede wszystkim osoby:

  • z wrodzonymi wadami serca,
  • z chorobą niedokrwienną serca,
  • z niewydolnością serca,
  • po przebytych operacjach kardiochirurgicznych,
  • posiadające rozrusznik serca.

 

Korzyści z rehabilitacji

Każdy pacjent, który dostosuje się do zaleceń lekarza i podda się rehabilitacji kardiologicznej, może liczyć na skrócenie czasu leczenia, odzyskanie sprawności, szybszy powrót do codziennych obowiązków, w tym zobowiązań zawodowych. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczynią się także do poprawienia sprawności, utrzymania prawidłowej masy ciała, ustabilizowania ciśnienia tętniczego. Każdemu pacjentowi zaleca się spacery, jazdę na rowerze, gimnastykę, pływanie. Pacjent powinien być także poddawany regularnym badaniom podczas wykonywanego wysiłku, można to zrobić podczas treningu na cykloergometrze lub na bieżni. Specjalistyczne bieżnie umożliwiają dobór odpowiedniej do możliwości pacjenta prędkości oraz nachylenia toru. W trakcie wysiłku pacjent podłączony jest do aparatury pomiarowej, która monitoruje rytm serca i ciśnienie.

Unikaj stresu!

Unikaj stresu!

Tempo współczesnego życia nie sprzyja naszemu zdrowiu ani dobrostanowi. Wciąż jesteśmy narażeni na stres. A...

Zobacz więcej
Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik