2019-03-15   Mężczyzna   komentarzy
Czym jest spodziectwo i jak się je leczy?

Spodziectwo to wrodzony defekt układu moczowego, polegający na tym, że ujście cewki moczowej znajduje się po brzusznej stronie prącia. Jakie są przyczyny tego schorzenia i czy można mu jakoś zaradzić?

Spodziectwo może być mniej lub bardziej zaawansowane, a poziom zaawansowania defektu koreluje z trudnościami w życiu codziennym. W niektórych przypadkach wada ta nie wywiera zbyt dużego wpływu na funkcjonowanie chorego, w innych z kolei może stać się poważną przeszkodą w wykonywaniu codziennych obowiązków i w życiu towarzyskim. Przyjrzyjmy się bliżej tej zagadkowej przypadłości.

 

Od kiedy spodziectwo znane jest ludzkości?

Zjawisko spodziectwa pojawiło się w annałach medycznych już na początku naszej ery. Ówczesny stan wiedzy na temat tego schorzenia był oczywiście znacznie uboższy niż obecnie, nie wiedziano zbyt wiele o możliwych konsekwencjach tego defektu, a do jego leczenia stosowano bardzo drastyczne metody: obcinano na przykład część prącia. Obecnie dysponujemy o wiele bardziej racjonalnymi metodami, które pozwalają zminimalizować niepożądane objawy spodziectwa.

 

Czy spodziectwo dotyczy wyłącznie mężczyzn?

Zwykło się uważać spodziectwo za chorobę typowo męską, ale zdarzają się też przypadki spodziectwa u kobiet, jeśli zewnętrzne ujście cewki moczowej jest zbyt wysunięte do tyłu lub – przeciwnie – znajduje się na przedniej ścianie pochwy. Mimo to jednak więcej przypadków spodziectwa spotyka się zdecydowanie u mężczyzn niż u kobiet.

 

Przyczyny spodziectwa

Spodziectwo jest na ogół uwarunkowane czynnikami genetycznymi. Badania naukowe udowodniły wyraźną korelację między występowaniem tego defektu a stężeniem estrogenów, fitoestrogenów oraz antyandrogenów w organizmie. Szacuje się, że ryzyko wystąpienia spodziectwa u dziecka jest również uzależnione od tego, czy matka w okresie ciąży zażywała dietylstilbestrol i czy w pierwszym trymestrze chorowała na grypę. Nie bez znaczenia pozostaje również masa urodzeniowa płodu i wiek matki: najwięcej przypadków spodziectwa daje się zaobserwować wśród dzieci poczętych w zbyt młodym oraz w dojrzałym wieku.

 

Jak się leczy spodziectwo?

Spodziectwo leczy się operacyjnie. Kiedyś podejmowano interwencję lekarską dopiero po 4 roku życia dziecka. W tym stadium rozwoju prącie łatwiej poddaje się bowiem zabiegom chirurgicznym. Ale ponieważ w niektórych przypadkach defekt może spowodować permanentny zastój moczu, który jest szkodliwy dla zdrowia, obecnie operację przeprowadza się na ogół w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik