2019-02-15   Porady   komentarzy
Jak dbać o zęby?

Jama ustna jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie różnego rodzaju drobnoustrojów. Warto więc zadbać o zdrowie i wygląd swoich zębów, abyśmy nie zmarnowali ani jednej okazji do uśmiechu.

 

Szuru, szuru, szuru...

Podstawowym elementem higieny jamy ustnej jest regularne szczotkowanie zębów. Stomatolodzy zalecają myć zęby dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nie należy jednak myć zębów od razu po spożyciu posiłku, gdyż pH jamy ustnej jest wówczas znacznie obniżone, przez co szkliwo narażone jest na uszkodzenia. Ze szczotkowaniem należy odczekać ok. pół godziny, aż poziom pH wzrośnie. Zbyt częste mycie zębów jest niekorzystne dla szkliwa i dziąseł. Warto też pamiętać, aby używać pasty z fluorem.

 

Nić dentystyczna

Aby zapobiec powstawaniu próchnicy i chorobom dziąseł, należy stosować nić dentystyczną. Pozwala ona zadbać o higienę przestrzeni międzyzębowych, które w niewielkim tylko stopniu da się oczyścić szczoteczką do zębów. Tam również gromadzą się szkodliwe dla uzębienia bakterie. Z tego względu korzystanie z nici dentystycznej jest nieodzownym elementem higieny jamy ustnej.

 

Nie bój się dentysty!

Gabinet stomatologiczny w nikim nie budzi raczej przyjemnych skojarzeń. Zdecydowana większość pacjentów decyduje się na wizytę u dentysty dopiero wówczas, gdy daje im się we znaki ból zębów. Z danych statystycznych wynika, że w Polsce mało kto odwiedza regularnie stomatologa w ramach profilaktyki. Jest to poważny błąd, gdyż wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają niejednokrotnie uniknąć w przyszłości bardzo bolesnych zabiegów, które stają się niezbędne w razie dojmującego bólu zlokalizowanego w jamie ustnej.

 

Lakowanie zębów

Jest to profilaktyczny zabieg stomatologiczny, który polega na pokryciu szczelin i zagłębień w zębach specjalnym lakiem, mającym na celu ochronę tych miejsc, które najtrudniej jest wyszczotkować. Lakowanie zalecane jest szczególnie małym dzieciom, które ze zrozumiałych względów nie manewrują szczoteczką tak sprawnie jak dorośli.

Stosowanie się do powyższych zaleceń pozwoli uniknąć przedwczesnych ubytków tudzież różnego rodzaju komplikacji związanych z zaniedbaniami w zakresie higieny jamy ustnej. A kto wie, czy i nie przyniesie korzyści o wiele cenniejszej, gdy pewnego dnia uśmiechniemy się do kogoś, kto mógłby przydać naszemu życiu barw.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik