2017-02-21   Porady   komentarzy
Jak poprawnie zakładać i zdejmować soczewki?

Przed założeniem i zdjęciem soczewek należy umyć dłonie w ciepłej wodzie. Podczas aplikacji szkło umieszcza się na opuszce palca, a następnie nakłada na oko.

Przy zdejmowaniu soczewek trzeba chwycić je palcami i lekko uszczypnąć bądź przesunąć do kącika oka. Wyjęty produkt dezynfekuje się płynem i wkłada do specjalnego pojemnika.

 

Szybkie zakładanie soczewek kontaktowych

Przed założeniem szkieł kontaktowych należy dokładnie umyć dłonie. Zapobiega to zabrudzeniu i podrażnieniu oczu. Następnie soczewkę dezynfekuje się w płynie i układa na opuszce palca wskazującego. Drugą dłonią przytrzymuje się i rozszerza powieki, by zapobiec mruganiu. Następnie należy soczewkę ułożyć bezpośrednio na oku, lekko docisnąć i zamrugać kilkakrotnie. Podczas aplikacji szkieł można patrzeć do góry albo przed siebie. Jeśli produkt zsuwa się z oka, należy go wyjąć i zaaplikować ponownie. Zdejmowanie soczewek jest łatwiejsze niż ich zakładanie.

 

Zdejmowanie soczewek: krok po kroku

Zdejmowanie soczewek zawsze rozpoczyna się od umycia rąk w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła antybakteryjnego. Następnie należy:

  • stanąć w pozycji wyprostowanej w oświetlonym miejscu przed lustrem;
  • palcami jednej dłoni odsunąć jednocześnie dolną i górną powiekę oka;
  • skierować wzrok do góry bądź na wprost;
  • palcem wskazującym i kciukiem drugiej dłoni uszczypnąć lekko soczewkę i wyciągnąć. Można również przesunąć szkło w kierunku kącika oka i wyjąć;
  • ułożyć szkło kontaktowe na dłoni i przemyć płynem do soczewek;
  • soczewkę kilkutygodniową bądź miesięczną przełożyć do oczyszczonego pojemnika i zalać płynem do soczewek. Ciecz powinna pokryć całe szkło. Soczewki jednodniowe należy zaś wyrzucić;
  • pozostawić soczewki w pojemniku na minimum 8 godzin, by się zdezynfekowały. Dopiero po tym czasie można je ponownie założyć.

 

Zdejmowanie soczewek kontaktowych – dobre rady

Podczas zdejmowania soczewek kontaktowych trzeba unikać dotykania ich paznokciami lub ostrymi przedmiotami. Może to doprowadzić do zadrapania oka albo przerwania bądź zarysowania szkła. Jeśli soczewka jest wysuszona, przed jej zdjęciem warto zaaplikować nawilżające krople do oczu. Dzięki temu będzie można łatwiej chwycić i wysunąć produkt.

Soczewki kontaktowe zawsze wkłada się do odpowiedniej przegrody pojemnika – prawą do prawej, a lewą do lewej. W przeciwnym razie można się pomylić i zaaplikować nieodpowiednie szkło. Warto więc wyrobić w sobie nawyk zdejmowania soczewek w zawsze tej samej kolejności. W uniknięciu pomyłki pomogą pojemniki z oznaczeniami każdej ze stron. 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik