2017-03-22   Mężczyzna   komentarzy
Jak zapobiegać dysfunkcjom prostaty?

Prostata pełni bardzo odpowiedzialną funkcję w organizmie mężczyzny. Mianowicie, powstaje w niej płyn nasienny, zasilający spermę. Ponadto, przez miąższ prostaty przechodzi część sterczowa cewki moczowej.

To dlatego wszelkie dysfunkcje prostaty oznaczają problemy z oddawaniem moczu, a w dalszej kolejności wpływają na męską seksualność.


Łagodny rozrost prostaty – nieszczęsne źródło dyskomfortu

Prostata (gruczoł krokowy, stercze) umiejscowiona jest poniżej pęcherza moczowego, w miednicy mniejszej. W pewnym momencie, na skutek starzenia się organizmu i kilku innych czynników, może przestać sprawnie funkcjonować. Najczęstszą przyczyną problemów z gruczołem krokowym jest dysfunkcja zwana łagodnym rozrostem prostaty. Ponieważ mówimy o nieograniczonym podziale komórek, dysfunkcję tę zalicza się do nowotworów łagodnych. Rak złośliwy gruczołu krokowego występuje o wiele rzadziej, lekceważenie formy łagodnej i brak leczenia mogą jednak doprowadzić do jego rozwoju.

Aż połowa mężczyzn po 60. roku życia cierpi na łagodny przerost stercza, powodowany przez podział komórek gruczołowych. Rozrost ten skutkuje z kolei uciskiem na przewód moczowy, co utrudnia oddawanie moczu. Problem można rozwiązać, sięgając po odpowiednie leki. Ale leczenie farmaceutykami powoduje znaczący efekt uboczny – obniża sprawność seksualną. Leki podawane pacjentom z chorą prostatą (alfablokery i inhibitiory enzymu 5-alfareduktazy) oddziałują na mięśnie gładkie i przepływ krwi, a także na produkcję testosteronu. U znacznej liczby mężczyzn powodują więc zaburzenia płodności. Trzeba też zaznaczyć, że leki, na skutek przyzwyczajania się organizmu, mogą przestać przynosić oczekiwane działanie. Wówczas przeprowadza się operację częściowego lub całkowitego wycięcia prostaty.


Profilaktyka zamiast leczenia

Dysfunkcje prostaty, choć są tak powszechne, wciąż stanowią temat tabu. Żaden pacjent nie ma ochoty otwarcie opowiadać o tym, jak bardzo kłopoty z oddawaniem moczu komplikują mu życie. A tym bardziej o tym, że terapia utrudnia mu utrzymanie wzwodu i zabiera radość z seksu. Profilaktyka chorób prostaty jest spychana na boczne tory, a to ona właśnie stanowi najskuteczniejszą tarczę chroniącą męską seksualność i zdrowie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym ona polega i jak wyglądają badania profilaktyczne, sięgnij po książki o zdrowiu dla mężczyzn. Pomocne mogą okazać się też fachowe czasopisma i broszury, czyli wszystko to, z czym możesz zapoznać się na własną rękę, chroniąc swoją intymność.

Zgłębiając wiedzę, z pewnością dowiesz się, że nie można lekceważyć pierwszych objawów rozrostu prostaty – niepokojącego uczucia nacisku na pęcherz czy zwiększenia częstotliwości oddawania moczu. Wciąż jeszcze masz czas, by zapobiec dysfunkcjom tego gruczołu? Zadbaj więc o swoją dietę. Rozrostowi komórek i zmianom nowotworowym sprzyja cholesterol – ogranicz go! Jedz za to produkty bogate w cynk, selen i witaminy. Poza tym bądź aktywny i rzuć palenie, a po skończeniu 40. roku życia regularnie wykonuj badanie per rectum.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik