Kilka słów o terapii Gestalt

Psychoterapia coraz rzadziej postrzegana jest jako forma terapii przeznaczona dla osób cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne i przestaje być czymś wstydliwym.

I dobrze - nie brakuje bowiem osób, które same nie potrafią poradzić sobie z pewnymi stanami emocjonalnymi lub dążą po prostu do samorozwoju. Do obu tych grup pacjentów skierowana jest terapia Gestalt - wielowymiarowa forma terapii o wyjątkowej relacji pacjent-psychoterapeuta.

 

Na czym polega terapia Gestalt?

Psychoterapia Gestalt to budowanie szczególnej relacji między pacjentem a terapeutą. Nie jest to relacja typu pacjent-lekarz, a rodzaj partnerstwa i dialogu. Terapeuta niejako "uczy się" pacjenta, a wraz z poznaniem jego problemów, terapia i jej metody ewoluują. Terapeuta nie ocenia, nie poucza - jego rolą jest towarzyszenie pacjentowi w samopoznaniu i zrozumieniu błędnych schematów myślenia czy zachowania.

 

Kto powinien zdecydować się na terapię Gestalt?

Jak już wspomniano, terapia Gestalt przeznaczona jest dla dwu grup pacjentów. Pierwszą stanowią osoby niemające znaczących problemów emocjonalnych, ale wyczuwające potrzebę zmian, samodoskonalenia oraz pracy nad sobą. Natomiast drugą - pacjenci doświadczający poważniejszych problemów emocjonalnych, stanów lękowych czy depresyjnych, chorób psychosomatycznych czy zaburzeń nerwicowych.

Psychoterapia tego typu może nie sprawdzić się w przypadku terapii poważnych zaburzeń osobowości, chorób psychotycznych oraz problemów, których leczenie bazuje na farmakoterapii lub wymaga hospitalizacji.

 

Terapia Gestalt od kuchni

Terapia Gestalt może być realizowana w formie terapii grupowej, choć częściej jest to indywidualny dialog pacjenta z terapeutą. Zarówno psychoterapia odbywana w gabinecie terapeutycznym, ale także eksperymenty przeprowadzane przez samego pacjenta poza gabinetem sprawiają, że realizowanie założeń terapii jest bardzo skuteczne. Jest to najczęściej terapia krótkoterminowa, ale pacjent może kontynuować pracę nad sobą także po jej zakończeniu. Tej samodzielnej pracy nad sobą sprzyja specyfika terapii Gestalt: terapeuta jedynie wspiera pacjenta w samodzielnym zmaganiu się ze swoimi problemami i w szukaniu optymalnych rozwiązań.

Zobacz: Psychoterapia w gabinecie dr. Myszkowskiej-Litwy

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik