2017-11-28   Porady   komentarzy
Metody wybielania zębów

Czynniki, z powodu których może dojść do przebarwień na zębach, możemy generalnie podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.

Do zewnętrznych należy palenie tytoniu i picie dużych ilości kawy, jak również niewłaściwe utrzymywanie higieny jamy ustnej. Przyczyny wewnętrzne to indywidualne uwarunkowania genetyczne, przebyte lub aktualne choroby, a także przyjmowane w związku z nimi leki.

 

Wybielanie zębów w domowym zaciszu

Wybielanie zębów może odbywać się zarówno w gabinecie dentystycznym, jak i w domowym zaciszu. Niezależnie jednak od tego, na jaką metodę się zdecydujemy, warto wcześniej skonsultować się ze stomatologiem. Każdy sposób ma swoje wady i zalety. Gdy wybierzemy rozjaśnienie specjalną pastą, efekty przyjdą dość późno, bo dopiero po około dwóch miesiącach (wtedy też jej stosowanie należy przerwać). Nie musimy jednak się wysilać, bo przez ten czas powinniśmy jedynie pamiętać o szczotkowaniu zębów, a czynność tę powinniśmy wykonywać codziennie. Także cena preparatu nie jest odstraszająca. Dodatkowym obowiązkiem jest za to stosowanie pasków żelowych lub nakładek. Kuracja realizowana przy ich pomocy trwa kilka tygodni i oznacza poświęcenie dwa razy dziennie dwudziestu minut na aplikację środka.

 

Zabiegi u stomatologa

Zabiegi wykonywane na fotelu dentystycznym są oczywiście droższe, ale zapewniają kontrolę specjalisty nad całym procesem. Lekarz stosuje preparat o bardziej intensywnym działaniu, zabezpieczając jednocześnie dziąsła. Stosowane nakładki są przygotowane przez protetyka i odpowiadają kształtowi naszego uzębienia. Dla lepszego rezultatu działanie nakładanego żelu jest stymulowane poprzez naświetlanie lampą. Substancją czynną jest w tym wypadku nadtlenek wodoru, który w wyniku takiego działania skuteczniej utlenia barwnik. Jeśli zabieg ten nie wystarcza, jedyną możliwością staje się maskowanie przebarwienia. W takim wypadku można zdecydować się na licówkę, której odcień dobierany jest do koloru zębów.

Zależnie od sposobu wybielania, poziom satysfakcji pacjenta może się diametralnie różnić. Niektórzy pacjenci nie są w stanie zaakceptować radykalnej zmiany w swoim wyglądzie, inni uznają, że nie jest ona nawet zauważalna. Właśnie dlatego warto przed podjęciem decyzji dowiedzieć się jak najwięcej o rozważanej metodzie i zadać stomatologowi jak najwięcej pytań. Należy również wziąć pod uwagę to, że do kilku dni po użyciu środka wybielającego nasze zęby będą nadwrażliwe na temperaturę i niektóre składniki napojów i pokarmów. Poza tym mogą zmienić barwę, dlatego konieczna jest krótkotrwała zmiana diety na taką, która wyklucza barwiące potrawy.

Tekst napisany dzięki pomocy specjalistów z gabinetu stomatologiczno-protetycznego ARTDENT: http://artdent.krakow.pl/oferta/wybielanie-zebow/.

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik