2019-02-11   Mężczyzna   komentarzy
Rak jądra

Rak jąder jest groźną chorobą, która prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych. Dlatego po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy bezzwłocznie podjąć leczenie.

Rak jądra jest chorobą dość rzadką, niemniej jednak w ostatnich latach daje się zauważyć niepokojący wzrost liczby zachorowań na tę przypadłość. Najczęściej ofiarami choroby padają młodzi mężczyźni (przed 40-tką). W Polsce odnotowuje się każdego roku około 700 zachorowań na raka jądra. Co wywołuje tę chorobę i jak się ona objawia?

 

Przyczyny

Mimo oszałamiającego postępu medycyny w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci wciąż jeszcze do końca nie wiemy, co sprzyja powstawaniu nowotworów. Lekarze zgodni są co do jednego: że duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Podejrzewa się również, że na powstanie nowotworu jądra może mieć wpływ wnętrostwo (czyli niezstąpienie jądra do moszny), zespół Klinefeltera oraz wcześniejszy nowotwór jądra (często zdarza się, że po upływie pewnego czasu rak atakuje drugie jądro).

 

Objawy

Mężczyźni borykający się z tą chorobą mogą u siebie zaobserwować rozrost jądra zaatakowanego przez nowotwór. Jądro jest wtedy twarde, cięższe i mniej wrażliwe na ból. Ale na ogół nie towarzyszą temu żadne stany zapalne. Należy pamiętać, że nie każda powstała wypukłość wskazuje na raka. Obrzęk jąder wywołuje również wodniak (choroba powstała w wyniku nagromadzenia się płynu w mosznie). Niektóre wodniaki mogą osiągać monstrualne rozmiary, ale nie stanowią poważnego niebezpieczeństwa dla zdrowia. Usuwa się je operacyjnie, a zabieg nie pociąga za sobą żadnych szkodliwych następstw.

U niektórych mężczyzn chorujących na nowotwór jądra zaobserwowano rozrost gruczołów piersiowych i podniesienie tonu głosu (nazywa się ten syndrom feminizacją organizmu). Zdarza się jednak, że guz jądra może spotęgować cechy męskie (włosy na skórze stają się gęstsze, mięśnie zwiększają objętość).

 

Jak się rozpoznaje raka jądra?

Doświadczony lekarz jest w stanie zdiagnozować raka jądra już na podstawie badania palpacyjnego (dotykając nabrzmiałego miejsca). W dalszej kolejności wykonuje się badanie USG, aby potwierdzić rozpoznanie.

 

Jeśli zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na nowotwór jądra, skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem. Im szybciej zareagujesz, tym większą masz szansę na skuteczną walkę z chorobą.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik