2019-02-11   Dziecko   komentarzy
Różyczka: czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Różyczka to choroba wieku dziecięcego. Najbardziej zauważalnym jej objawem jest wysypka za uszami. Czy jest to groźna przypadłość? Czy można jej uniknąć?

Różyczka jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Nazywa się ją chorobą wieku dziecięcego, bo najwięcej zachorowań zdarza się wśród dzieci między 5 a 15 rokiem życia. Ale ta przypadłość dotyka również osoby dorosłe, choć zdecydowanie rzadziej. Najczęściej różyczce towarzyszą objawy, takie jak wysypka czy powiększenie węzłów chłonnych, ale nie zawsze.

 

Okres wylęgania

Różyczka potrzebuje czasu na zaatakowanie organizmu. Wylęga się od 14 do 21 dni, a charakterystyczna dla tej choroby wysypka pojawia się tydzień po zakażeniu. Można się nią zarazić nie tylko w okresie trwania choroby, ale nawet w przeciągu dwóch tygodniu po ustąpieniu wszelkich objawów. Kobietom w ciąży narażonym na kontakt z osobą chorą podaje się gamma-globulinę w ramach profilaktyki.

 

Czy różyczka jest niebezpieczna?

W opinii pediatrów różyczka nie jest chorobą niebezpieczną, która wymagałaby specjalnego leczenia. U zdecydowanej większości dzieci objawy są łagodne, a czasem nawet w ogóle nie występują (co może stać się przyczyną trudności w postawieniu właściwej diagnozy).

 

Objawy różyczki

Różyczka objawia się charakterystyczną wysypką, która w pierwszej fazie choroby pojawia się za uszami, następnie przenosi się na twarz, aż w końcu obejmuje również tułów, ręce oraz nogi. Zjawisku temu nie towarzyszy swędzenie symptomatyczne dla innych wysypkowych chorób. Skórę pokrywają bladoróżowe plamki, które po kilku dniach całkowicie zanikają, nie pozostawiając po sobie najmniejszych śladów. Czasem różyczce towarzyszy silna gorączka oraz zapalenie gardła. Innym specyficznym objawem są powiększone węzły chłonne na karku i potylicy.

 

Jak uniknąć różyczki? Jak ją leczyć?

W leczeniu różyczki stosuje się leki przeciwgorączkowe, jeśli zachodzi taka potrzeba. Co do innych objawów, ustępują one samoistnie po upływie kilku dni, więc leczenie farmakologiczne nie jest konieczne ani nawet wskazane. Różyczkę należy przeleżeć w łóżku.

W ramach profilaktyki dzieciom podaje się szczepionkę, co jest zresztą w naszym kraju obowiązkową procedurą. Pierwsza szczepionka przypada na 13-14 miesiąc życia, a druga na 13 rok. Druga szczepionka jest niezwykle istotna zwłaszcza w przypadku dziewczynek.

 

Medic-press.pl - Medyczny niezbędnik